ГОРИ ЗАХОПЛЮЮТЬ ТА ЗАГАРТОВУЮТЬ
11 грудня відзначають Міжнародний день гір (International Mountain Day), що встановлений за рішенням 57-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у січні 2003 року з метою пропаганди значення сталого розвитку гірських регіонів.
Гори займають майже одну четверту поверхні планети і є домівкою для 10 % населення світу. Це – заповідник для багатьох унікальних видів рослин і тварин, джерело води всіх основних річок Землі.
При цьому гірські райони є надзвичайно вразливими під дією змін клімату, знеліснення, деградації ґрунтів.
Погіршення стану навколишнього середовища призводить до посухи, зсувів, обвалів та інших стихійних лих в горах, тому для збереження гір важливо привертати увагу світової спільноти до цих проблем.
Як наголошують в ООН, необхідно знайти нові сталі шляхи розвитку, що надавали б можливість населенню, яке проживає в гірських районах, не зашкоджувати гірським екосистемам.
Найвищими горами в світі є Гімалаї з найвищою вершиною – Джомолунгма (Еверест), висота якої сягає 8848 м.
Українці вперше піднялися на Еверест у травні 1982 року. Це – альпіністи Сергій Бершов та Михайло Туркевич.
В Україні є гори Карпати , найвища вершина яких гора Говерла (2061 м) та Кримські – гора Роман-Кош (1545 м). Кожен рік тисячи українців здійснюють сходження на Говерлу, милуючись мальовничими краєвидами Карпатських гір. Дістатися на вершину Говерли – честь для багатьох туристів.
Гірські райони України – чудова місцевість для проведення туристських походів з дітьми та учнівською молоддю, під час яких учні загартовуються, долають труднощі, набувають життєвих умінь орієнтуватися на місцевості, укладати наплічник, установлювати намети, розпалювати багаття, організовувати ночівлю, надавати першу медичну допомогу.
Туристські навики та вміння, набуті, у свій час, учнями в походах, стали нині в нагоді воїнам, які мужньо захищають нашу Батьківщину у війні з Російською Федерацією. Ми твердо віримо в їх сили та перемогу України!
У рубриці «Вчимось в умовах воєнного стану» – підрубрика «Поради методистів навчально-методичного відділу координації освітньої діяльності та професійного розвитку» розміщено посилання про значення гір в житті людства, з цікавими фактами природи Карпатських гір.