Забезпечення ґендерної рівності в демократичному суспільстві
Забезпечення ґендерної рівності в демократичному суспільстві є однією з визначальних складових державної політики. Для українського суспільства впровадження принципів ґендерної рівності є особливо актуальним з точки зору реалізації прав людини, її участі в економічному, політичному, соціальному та культурному розвитку. При цьому слід враховувати, що ґендерна рівність не може бути сама по собі метою, а є дієвим засобом подолання бідності та впровадженню ефективного управління.
У вересні 2000 року на Саміті Тисячоліття ООН лідери 189 країн схвалили Декларацію Тисячоліття і взяли зобов’язання працювати разом з метою підвищення безпеки, добробуту та справедливості в усьому світі. Декларація визначила вісім цілей, що стали відомі як Цілі Розвитку Тисячоліття. Значення цих цілей, що мають бути досягнуті до 2015 року, важко переоцінити. У 2003 році Україна адаптувала глобальні ЦРТ на національному рівні. Цього року відзначається десятиліття прогресу на шляху досягнення ЦРТ. Результати є нерівномірними як за Цілями, так і за регіонами та країнами. В Україні досягнуто певного прогресу у сфері освіти та охорони материнства, знижено дитячу смертність. Водночас, як зазначає координатор системи ООН в Україні Олів’є Адам, скорочення ґендерної нерівності потребує подальших зусиль.
Просування ґендерної рівності є стратегічним напрямком державної політики в Україні, про що свідчать існуючі державні документи, зокрема Закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» від 08.09.2005р., Указ Президента України «Про вдосконалення роботи центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» від 26.07.2005 р., «Державна програма з утвердження ґендерної рівності в українському суспільстві на період до 2010 року», затверджена Постановою Кабінету міністрів України №1834 від 27.12.2006 р. Активною є співпраця з міжнародними організаціями, зокрема з 2008 року в Україні стартував спільний проект Європейського Союзу, Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та програми розвитку ООН «Програма рівних можливостей та прав жінок в Україні».
В рамках виконання наказу МОН України від 10.09.2009 №839 «Про впровадження принципів ґендерної рівності в освіту», відповідно до листа МОН України від 29.10.2010 №2/2-13-2431 Сумським ОІППО у співпраці з Програмою рівних можливостей та прав жінок в Україні з листопада 2010 року розпочато проведення навчальних семінарів-тренінгів з питань гендерної освіти за «каскадним методом» для різних категорій освітян у системі післядипломної освіти та підвищення кваліфікації. Станом на жовтень.2011 року проведено 33 одноденних навчальних семінарів-тренінгів, учасниками яких стали близько 700 педагогів області. В оголошеному наприкінці 2010 року Міністерством освіти і науки конкурсі на кращий урок з гендерної рівності взяли участь 5 вчителів Сумщини, а в конкурсі.