ОСОБИСТІСНА БЕЗПЕКА ТА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПРОЯВІВ НАСИЛЬСТВА В УМОВАХ ВИМУШЕНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ
Питання попередження будь-яких проявів насильства щодо дітей у сім’ї є одним із актуальних в умовах сьогодення, адже вимушена ізоляція не сприяє вирішенню проблеми, а навпаки з певних причин посилює її. За інформацією ГО ЛаСтрада-Україна, за місяць карантину (12 березня – 12 квітня 2020 року) на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації надійшло 2051 звернення стосовно домашнього насильства (для порівняння: за лютий надійшло 1273 звернення).
Обговоренню питання співпраці суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання насильству, було присвячено регіональну відеоселекторну нараду «Виконання постанови КМУ від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству та насильству за ознакою статі» в умовах запровадження карантинних заходів у державі», що відбулася 21 квітня 2020 року. У роботі наради взяла участь Ірина МАРУХИНА, завідувач навчально-методичного центру психологічної служби комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.
Робота закладів освіти щодо попередження домашнього насильства здійснюється в межах повноважень, визначених відповідними нормативними документами, та передбачає, перш за все, проведення просвітницько-профілактичної роботи з батьками щодо недопущення випадків жорстокого поводження з дітьми в сім’ях.
В умовах карантину просвітницько-профілактична робота здійснюється педагогічними працівниками за допомогою соціальних мереж та вебсайтів. Так, на сайтах закладів освіти в рубриках «Психологічна служба», «Батьківська сторінка» спеціалістами психологічної служби оприлюднюється інформація щодо оптимізації батьківсько-дитячих стосунків, способів подолання напруги, тривожності, збереження психічного здоров’я дітей та дорослих вумовах карантину.
Практичними психологами в соціальній мережі Facebook створено відповідні сторінки, де надаються рекомендації щодо формування сприятливої атмосфери в сім’ї в умовах вимушеної ізоляції. Так, спеціалістами психологічної служби м. Глухів створено сторінку «Психологічний клуб для батьків», де надаються поради щодо підтримки дітей під час карантину, регуляції емоційних станів дорослих та батьків в умовах вимушеної ізоляції, ігри, вправи, у які можна грати з дітьми, попередження будь-яких видів насильства щодо дітей. Подібну інформацію надано також на сторінках психологічних служб Баницького навчально-виховного комплексу Глухівського району, Старосільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Нижньосироватської сільської ради Сумського району, Недригайлівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів та багатьох інших.
У зв’язку з карантинними заходами унеможливлюється відвідування учнів вдома, забезпечення належного соціально-педагогічного патронату та психологічного супроводу сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Це актуалізує питання співпраці закладів освіти з правоохоронними органами, службами у справах дітей, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, підтримки телефонного зв’язку класних керівників з цими родинами. Алгоритм дій педагогічних працівників у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть свідчити про фактивчинення домашнього насильства щодо дітей,розміщено на сайті комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (рубрика «Увага!»).
Нагадуємо, проконсультуватися з питання домашнього насильства можна цілодобово за безкоштовними номерами Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 (зі стаціонарних) та 116 123 (з мобільних).