29 СІЧНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ

1Історія – це не стільки минуле, скільки наше майбутнє.  Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії визвольних змагань 1917-1921 років. Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької Росії під керівництвом полковника Муравйова.

З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи. Б. Хмельницького, під керівництвом сотника Гончаренка, обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 року до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Київського університету Святого Володимира (нині Київський національний університет імені Тараса Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій, на чолі з сотником Омельченко.

Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Уранці 29 січня 1918 року розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків.

Бій під Крутами – це, без сумніву, одна з трагічних сторінок національної історії. У той же час, це – подія, яка чітко доводить розуміння українцями своєї самоідентичності, готовності боротися, відстоювати, захищати свою державність та самобутність від зовнішнього ворога, віддавши життя – заради майбутнього.

Бій під Крутами – це приклад героїзму українців, які полягли за нашу незалежність. Зовсім юні захисники вписали власною кров'ю героїчну сторінку в історію визвольного руху.

Українська нація довела, що може і вміє боронити свою державу. І буде це робити незважаючи ні на що. Бій під Крутами залишається символом стійкості, патріотизму та героїзму української молоді у боротьбі за незалежність, а сміливість учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України.

Наша місія сьогодні – зберегти пам’ять, передати її молодому поколінню у розповідях, спогадах, зустрічаючись на тематичних заходах, за «круглими столами» тощо.

На загальнодержавному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові Верховної Ради України від 16.05.2013 № 261-VII «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами».

У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті Героїв Крут».

Пам’ятаймо про тих, хто боровся за рідну землю й за становлення української державності!

З метою формування в учнів сучасної національної ідентичності на кращих прикладах мужності та звитяги героїв боротьби за незалежність і цілісність держави, виховання громадянського обов’язку й відповідальності учнівської молоді, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує спланувати у закладах загальної середньої освіти та провести виховні заходи, присвячені пам’яті Героїв Крут.

Основними завданнями проведення тематичних заходів мають стати:

– виховання у молодого покоління почуття любові до Батьківщини, гордості за свою країну, шанобливого ставлення до державних і суспільних цінностей;

– формування в учнів особистісних якостей громадянина-патріота України, захисників України на основі національних, історичних і військових традицій;

– збереження пам'яті про військову славу України, її героїв, сприяння зацікавленості учнів у вивченні історичної спадщини своєї держави;

– сприяння глибокого усвідомлення учнями цивільного та військового обов'язку перед своєю державою.

Епіграфами до заходів можуть стати рядки творів відомих українських поетів:

Спом'янімо в пісні славу Крутів,
найсвятіше з наших бойовищ!
Крути! Крути! — смолоскип в майбутнє.
Підіймімо наші душі ввиш!

(Богдан-Ігор Антонич  «Крутянська пісня»)

 

 

Крути – наша гордість і слава,

Там соколи юні у вічність пішли.

На клич молодої держави,

Піднялися вірні сини.

(Михайло Зельман (Лісовий) «Крути»)

 

Лише народилася вільна держава,

Та вже вороги точать гострі мечі,
І кинуто клич :
– Всі ставайте у лави!
Зі сходу криваві ідуть палачі.

(Марія Яновська «Героям битви під Крутами»)

Окрім того, рекомендуємо до використання, під час підготовки та проведення тематичних заходів, такі інтернет-джерела:

Документальні фільми:

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.

Офіційні посилання

presidentmonualogo ХРЦОЯОбаннер прозоро new

Додаткові посилання

DSJO logo

BPD 205

Група на Facebook

Facebook

Офіційні посилання

sumyodasoradaDepartmentIMZO