«Школи сприяння здоров’ю – школи майбутнього»
20-21 листопада 2013 року Охтирка гостинно зустрічала районних та міських координаторів Шкіл сприяння здоров’ю на обласному науково-практичному семінарі «Школи сприяння здоров’ю – школи майбутнього», що відбувся згідно плану роботи Сумського ОІППО. Участь у семінарі взяли В.М. Успенська, обласний координатор проекту «Школа сприяння здоров’ю» та О.О. Єжова, провідний науковий співробітник лабораторії превентивного виховання інституту проблем виховання НАПН України, доктор педагогічних наук, доцент.
Починаючи з 2009 року наша область активно долучилась до руху шкіл Європи у мережі Шкіл сприяння здоров’ю. На сьогодні 218 навчальних закладів Сумщини заявили про себе, як про Школи сприяння здоров’ю. Серед них загальноосвітніх навчальних закладів – 166 (29 % усіх ЗНЗ), дошкільних навчальних закладів – 30 (10 % усіх ДНЗ), позашкільних навчальних закладів – 8 (15 % усіх ПНЗ), професійно-технічних навчальних закладів – 14 (42 % усіх ПТНЗ).
До обласної мережі Шкіл сприяння здоров’ю міста Охтирки занесено 11 навчальних закладів: 10 шкіл та один дитячий садок.
Кожен заклад міста на обласному науково-практичному семінарі продемонстрував відпрацьовані власні, успішні, теоретично обґрунтовані методики збереження, зміцнення, формування, розвитку здоров’я своїх вихованців. Відділ освіти Охтирської міської ради (О.М. Лучко, начальник), методичний кабінет (Н.М. Міняйлова, методист з виховної роботи відділу освіти, молоді та спорту Охтирської міської ради, координатор міської мережі Шкіл сприяння здоров’ю) зуміли організувати так роботу, щоб показати цілісну, системну роботу всіх навчальних закладів міста, які працюють у мережі Шкіл сприяння здоров’ю.
Перший день семінару виявився надзвичайно насиченим. Представники районів та міст області працювали у чотирьох навчальних закладах. У дошкільному навчальному закладі «Сонечко» (завідуюча Л.О. Молчанова, вихователь-методист В.І. Абакумова) учасники семінару відвідали оздоровче заняття з дітьми старшого дошкільного віку (О.Є. Ослам, вихователь), аромакімнату (К.І. Погуляй, медична сестра). Дотримуючись санітарних правил, у бахілах та короткотривало, були присутніми на занятті з плавання у басейні (М.В. Трубчанінова, інструктор із фізичної культури).
Охтирська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 (Т.М. Ситнік, директор, Н.Л. Крючко, заступник директора з навчально-виховної роботи) зустріла методистів вітанням «Ми за здоровий спосіб життя» від лідерів учнівського самоврядування (Н.М. Сухомлин, педагог-організатор). Уроки у молодшій школі вчителів вищої категорії Л.А. Колодяжної та А.І. Руденко, подані згідно з новим Державним стандартом, розкрили сутність здоров’язбережувальних технологій на навчальному занятті. Діти тримали мішечки з сіллю на головах, робили фізкультхвилинки, вправи для профілактики втоми очей, на попередження плоскостопості. Психологічний клімат, емоційний стан занять, створених учителями, повною мірою розкривав успіх кожного учня, забезпечував їм задоволення від навчання.
Із старшокласниками школи № 3 В.І. Кудіна, заступник директора з виховної роботи Охтирської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8 разом з лідерами-волонтерами свого закладу, фасилітаторами заходу, провела інтерактивну виставку «Маршрут безпеки». Сертифікат координатора виставки вона отримала після навчання представників базових шкіл з питань превентивної освіти «Шкіл, дружніх до дитини», яке відбулось у Сумському ОІППО. Проект позакласної роботи «Маршрут безпеки» впроваджується за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) на виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 21.11.2012 р. № 1314 «Про затвердження плану заходів з реалізації проектних заходів щодо виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки».
Першою Школою сприяння здоров'ю Сумщини є Охтирська гімназія (Шейко Н.В., директор, З.М. Турчин, заступник директора з виховної роботи). Заклад у Національній мережі ШСЗ з 2004 року. Сьогодні він – Асоційована школа ЮНЕСКО, член Європейської мережі Шкіл сприяння повноцінному здоров’ю. Гімназисти привітали гостей виступом агітбригади «Я навчаюсь у Школі Здоров’я». Дебати старшокласників «Сучасна молодь менше займається спортом…» (О.В. Мироняк, учитель англійської мови, учитель-методист) та тренінгове заняття «Гармонія в світі. Світ гармонії в мені» (Л.М. Жилякова, практичний психолог) переконали, що у Охтирській гімназії дбають про здоров’я як учнів, так і педагогів. І що здоров’я – це також лідерство, успіх, подолання перепон життя. І на його верхівку можна піднятись по «Дереву життя» – особливій власній концепції Школи сприяння повноцінному здоров’ю Охтирської гімназії.
Охтирська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 (В.Г. Симон, директор) презентувала особливий напрям роботи своєї Школи сприяння здоров'ю, що сприяє вироблення навичок якісного харчування протягом життя (І.А. Шульженко, Л.І. Балюк, заступники директора, О.П. Терес, вчитель основ здоров’я вищої категорії).
Другий день семінару виявився не менш змістовним. До роботи на семінарі приєдналась заступник міського голови Охтирської міської ради Н.І. Колєснік. Вся програма другого дня реалізовувалась у Охтирській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 (Г.Г. Шишкова, директор школи). Проте всі навчальні заклади міста відрядили до участі у семінарі своїх представників.
У рамках семінару відбулась науково-практична конференція "Школи сприяння здоров'ю - інноваційні навчальні заклади". Виступи педагогів навчальних закладів, які працюють у мережі Шкіл сприяння здоров’ю, але не мали можливості на місці презентувати свій заклад, переконали, що школам є що сказати про себе, і що їх діяльність є доцільною та безумовно необхідною. Серед виступаючих – Ю.П. Дульська, заступник директора з виховної роботи Охтирської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4, С.К. Рудакова, заступник директора з навчально-виховної роботи Охтирської ЗОШ І-ІІ ступенів № 9, Ю.О. Кучер, заступник директора з виховної роботи Охтирської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, Р.О. Зюман, учитель хімії, біології, основ здоров’я вищої категорії, учитель-методист Охтирської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8.
Цінний науковий зміст щодо створення власної концепції Школи сприяння здоров’ю та її моделі донесла до учасників семінару О.О. Єжова, провідний науковий співробітник лабораторії превентивного виховання інституту проблем виховання НАПН України, доктор педагогічних наук, доцент.
Майстер-клас та виставку декоративно-ужиткової творчості презентували не семінарі керівники гуртків Охтирського міського центру дитячої та юнацької творчості Охтирської міської ради (Н.Л. Ганцева, директор).
Школа №5 презентувала власну здоров’яспрямовану діяльність через відкритий урок з основ здоров’я у 3 класі (Л.М. Кондратенко, учитель початкових класів, учитель-методист). Цей урок – справжній майстер-клас впровадження здоров’язбережних технологій в освітній процес з будь-якого предмету. Діти – спокійні, розкуті, активні. Педагог – творча особистість, яка спрямовує навчальний процес.
Виставка «Його величність. Спорт» (Л.В. Савченко, заступник директора з виховної роботи) логічно перейшла у спортивно-мистецьке свято «Здорові діти – багата нація» (В.А. Кравченко, учитель української мови та літератури вищої категорії), яким семінар і завершився. Спортсмени школи, а серед них як учні, так і вчителі, їхні досягнення, засвідчені медалями та кубками, заслуги та визнання у дипломах та грамотах – яскраве свідчення, що навчальні заклади міста на правильному шляху. Цей шлях – все на користь здоров’ю та життю. Бо саме міцне здоров’я – безумовна запорука нашого життєвого успіху та щастя.
Учасники семінару прийняли резолюцію, основна думка якої: діяльність шкіл має бути здоров’яспрямованою. Ми знаємо, як працювати у Школі сприяння здоров’ю і наша мета – усі школи Сумщини – Школи здоров’я, школи добра, краси, радості, успіху.
В.М. Успенська, старший викладач кафедри методики початкової та природничо-математичної освіти, керівник лабораторії з проблем здоров’язбержувальної діяльності у закладах освіти, координатор обласної мережі Шкіл сприяння здоров’ю.
Довідка: яке здоров’я у наших дітей?
Безперечним переконанням дбати про створення здоров’ятворчого середовища у своєму навчальному закладі освітянам допомагають дані медицини про стан здоров’я дітей. Адже в Україні не припиняється погіршення здоров’я підростаючого покоління.
-
Лише 1,1 % дітей є здоровими.
-
В одного школяра реєструється одразу декілька захворювань.
-
На кожну дитину припадає 2,5 хвороб.
-
До першого класу здоровими приходить 30 % дітей, закінчують її здоровими 6-9 %.
-
Щодня курить 11 % шкільної молоді.
-
Хлопці починають курити в 11 років, дівчата – в 13 років.
-
Перші спроби вживання алкоголю відбуваються у віці 13–14 років.
-
Досвід вживання наркотиків мають 16% підлітків 15–17 років.
-
Понад 40% 15–17 річних мають досвід статевого життя.
-
До 15% підлітків мали статеві стосунки у віці до 15 років.
Наша держава знаходиться на страшній межі, за якою – виродження і вимирання народу України.