26 КВІТНЯ – ДЕНЬ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
38 років тому, 26 квітня 1986 року, відбулась трагічна подія – аварія на Чорнобильській АЕС, яка негативно вплинула на Україну, оточуючий світ і країни Європи, на людську діяльність, пов’язану із атомною енергетикою.
Аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильській АЕС, 26 квітня 1986 року, сколихнула ввесь світ і стала найбільш жахливою, за своїми наслідками, техногенною катастрофою ХХ століття.
Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Трагедія, спричинена вибухом на її четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя.
Щоби запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор Чорнобильської АЕС був накритий спеціальним «саркофагом», збудованим руками сотень тисяч добровольців. Однак, пожежі та аварії, у 1991 р. і в 1996 р. на Чорнобильській АЕС, призвели до зупинення, спочатку, другого, а потім і першого реактора. У 2000 р. був зупинений останній, – 3 реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
Наслідки Чорнобильської катастрофи стали уроком для цивілізації, суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей і екологічну безпеку планети.
Для всіх нас 26 квітня 1986 року є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму персоналу ЧАЕС, пожежників, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії. Тому, Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків.
З метою формування екологічної культури особистості, підвищення рівня їхньої свідомості, прищеплення в учнів дбайливого ставлення до природи, формування у школярів поглядів і способу життя знаходитися у гармонії
з природою, – до Дня трагедії на Чорнобильській АЕС, Сумський ОІППО рекомендує провести у закладах загальної середньої освіти онлайн-заходи:
- тематичні та виховні години: «Чорнобиль… 38 років потому», «Дзвони Чорнобиля», «Чорнобиль – попередження, набат. Його уроків людство не забуде», «Слава і шана ліквідаторам аварії на ЧАЕС!», «Екологічні наслідки Чорнобиля», «Чорнобильська катастрофа: причини та наслідки», «Чорнобиль – біль і трагедія українського народу», «Чорнобиль – дзвін пам’яті» тощо;
- інформаційні години: «Аварія на ЧАЕС – причини та наслідки техногенної катастрофи», «Найбільша екологічна катастрофа сучасності», «Знаємо, пам’ятаємо»;
- тематичні виставки художньої та історичної літератури, експозиції з архівних фото- і художніх матеріалів, що ілюструють події Чорнобильської трагедії, фотовиставки: «Мужність і біль Чорнобиля», «Мій біль – Чорнобиль», «Чорнобиль знову про себе нагадав…» тощо;
- зустрічі учнів закладів загальної середньої освіти з учасниками ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС;
- виставки малюнків, плакатів, фоторепортажів, творчих робіт: «Чорнобиль – наш біль», «Над Чорнобилем лунає дзвін», «Тридцять восьма палає весна», «Екологічні аспекти Чорнобильської катастрофи», «Чорнобиль: минуле, сучасне, майбутнє», «Чорнобильська екологія», «Наша мрія – жити на чистій планеті!» тощо;
- перегляд відеофільмів: «Чорнобиль – пам’ять України», «На Чорнобиль журавлі летіли», «За годину до вибуху», «Мужність і біль Чорнобиля» тощо.
- поетичні години та літературні вечори: «Тема Чорнобиля у творчості українських поетів і письменників», «Чорнобиль у творчості Ліни Костенко (Дмитра Павличко, Анни Багряної, Миколи Сингаївського тощо), поеми Бориса Олійника «Сім», «Дорога на Чорнобиль»; поема Івана Драча «Чорнобильська мадонна», книги Євгена Гуцала «Діти Чорнобиля» і Любові Ковалевської «Чорнобильський щоденник», роман Володимира Яворівського «Марія з полином у кінці століття» тощо.
З метою формування в учнів екологічної компетентності: усвідомлення функцій природи в житті людини, знання екологічних законів; раціонального використання природних ресурсів; охорони і збереження довкілля, у рамках освітнього процесу важливо зосередити увагу на таких темах: «Вплив радіоактивного забруднення на флору та фауну», «Колообіг радіоактивних елементів у природі», «Вплив радіоактивного випромінювання на організм людини», «Радіація як фізичне явище: природа, закони дії», «Вплив радіації на екосистеми», «Сталий розвиток – стратегія людства у ХХІ столітті» тощо.
Під час підготовки до заходів Сумський ОІППО рекомендує використовувати інтернет-джерела:
- 16 маловідомих фактів про Чорнобиль. URL: https://youtu.be/ujeHE4lkbhQ (дата звернення 22.04.2024).
- 26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії. URL: https://youtu.be/DcuCS2uscQA (дата звернення 22.04.2024).
- 26 квітня Чорнобиль. Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу. URL: https://youtu.be/H6Eji1oJtQ0 (дата звернення 22.04.2024).
- Катастрофа на Чорнобильській АЕС. 35 років міфів, вигадок та омани // Історія без міфів. URL: https://www.youtube.com/watch?v=YMUUZudtWvE (дата звернення 22.04.2024).
- Інформаційні матеріали «Найбільша техногенна катастрофа ХХ ст.: Чорнобильська аварія». URL: https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/naybilsha-tehnogenna-katastrofa-hh-st-chornobylska-avariya (дата звернення 22.04.2024).
Сьогодні, ми висловлюємо щирі слова подяки всім ліквідаторам страшної аварії, засвідчуючи їм свою шану за їхній героїзм і самовідданість, адже ціною власного життя та здоров’я, вони без вагань і роздумів, ліквідовували наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.