Літературний журнал «Музи під час війни не мовчать»
20 березня 2024 року викладачі кафедри соціально-гуманітарної освіти та слухачі курсів підвищення кваліфікації КЗ СОІППО зорганізували й стали учасниками літературного журналу: «Музи під час війни не мовчать». Цим усним поетичним часописом сумські педагоги доєдналися до проведення Всеукраїнської інформаційно-просвітницької тематичної акції «Національний тиждень читання. Тиждень поезії». Мета Тижня – консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії, як національного духовного ідентифікаційного коду. У березні ж бо народилися славетні українські письменники Тарас Шевченко, Максим Рильський, Ліна Костенко– наші духовні світочі.
Темою весняного Тижня поезії був обраний архетип «Дім», а гаслом став рядок із вірша Ірини Шувалової: «Ріки незмінно течуть додому». У час російсько-української війни знову мідногорло засурмив клич: «вставай, хто живий!» - на захист сувереності людського життя, за право Жити у своєму Домі. Українське поетичне слово (воно ж бо – найближче до серця) вдягнуло піксель і бронежилет, щоб на фронті і в тилу явити світу
– Ми є, І будем Ми, і Україна наша з нами! (І.Багряний).
Тематичне спрямування і настроєвий камертон літературного журналу були задані у виступі Світлани Драновської, завідувача кафедри соціально-гуманітарної освіти, НЕСКОРЕНІ ЗАХИСНИКИ МАРІУПОЛЯ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ АУДІОВІЗУАЛЬНОГО МИСТЕЦТВА. Вірші і пісні, фото- і відеоматеріали, живописні полотна і документальний фільм «20 днів у Маріуполі» – це і «боєкомплект для серця», і «блокпост правди» про Маріуполь, «Азовсталь», про всю Україну. Пам’ятаймо все. Повертаймо додому з полону нездоланних героїв.
Учасниками (голосами зі сторінок цього журналу) стали освітяни різних спеціальностей з усієї Сумської області. Високий і нетлінний образ ліричного слова щиро і наснажено озвався у виступах гостей заходу – вчителя історії, поета Анатолія Олеха (Конотоп), учительки української мови і літератури, поетеси Богдани Гусак (Малий Вистороп), заступника директора з виховної роботи, поетеси Наталії Дараган (Хухра). Їхні вірші, як записи в щоденнику (а це і є журнал !) про силу і любов української душі у час війни: «ВІДЧАЙ ГОРЛО СТИСКАЄ, АЛЕ НЕ ЗМОВКАЮТЬ ПОЕТИ...».
Сумська вчителька і поетеса Єлизавета Драновська презентувала свій історико-мистецький відеопроєкт «Вогонь життя між прірвою років». В основу дослідження і поетичного твору лягла історія життя Романченко Бориса Тимофійовича, в'язня 4 нацистських концтаборів, якого вбила росія.
У виступах учителів було репрезентовано особистий досвід ефективного використання сучасних освітніх ресурсів з національно-патріотичного виховання, а змістовий компонент - вірші сучасних українських поетів-фронтовиків та поетичні вправи учнів. Своїми секретами формування громадянських чеснот учасниками освітнього процесу поділилися педагоги:
Світлана Тімченко ІНТЕРНЕТ-ЧЕЛЕНДЖ ЯК СПОСІБ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ;
Лариса Кузнєцова ПОЕТИЧНИЙ ВІДГУК ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ НА ВІЙНУ В УКРАЇНІ;
Євгенія Литвинова ОСОБЛИВІСТЬ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ В УМОВАХ ВІЙНИ;
Павло Данилевський Я ХОЧУ НЕБО НА РУКИ ВЗЯТИ» ТВОРЧИЙ СПАДОК ЗЕЛЬМИ МЕЄРБАУМ-АЙЗІНГЕР: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТА УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТИ;
Маргарита Андрухова ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ШЛЯХОМ ВИКОРИСТАННЯ РЕАЛЬНИХ ІСТОРІЙ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ;
Наталія Мигаль ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ГУРТКІВЦІВ («ДЖУРА») ЗАСОБАМИ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ.
Особливою сторінкою журналу стала презентація колективної збірки поетичних і прозових творів ДІТИ УКРАЇНИ ПРОТИ ВІЙНИ. Керівник літературного проєкту вчитель Ольга Мазур.
Ресурси бібліотеки КЗ СОІППО на допомогу вчителеві, а серед них - і матеріали до Національного тижня читання стали темою виступу-презентації Тетяни Орлової, завідувачки бібліотеки Інституту, ВІДЛУННЯ РІДНОЇ ДОМІВКИ МИ ВІДЧУВАЄМ У ВІРШАХ... Наша колега, завершуючи слово, прочитала написаний вірш про людей і людяність сумчан, про біль і віру, про весну української перемоги у війні.
https://view.genial.ly/65e968ee0bfa370014048316/presentation-remote-work-vibrant-presentation
Виступ старшого викладача Юрія П’ятаченка СЛОВО Й УКРАЇНСЬКИЙ ПІКСЕЛЬ: ОКРАЙЦІ ДУМОК ПРО ПОЕЗІЮ 400-ЛІТНЬОЇ ВІЙНИ «... ПОТРІСКАНІ ГУБИ ЛОВЛЯТЬ СЛОВО ЯК БЕЗЦІННУ ВОЛОГУ» (Гліб Бабич) був присвячений творчості сучасних українських поетів, які взяли в руки автомат. У сотні лицарів і наші краяни Юрій Коваленко (Глухів), Артем Довгополий (Конотоп). Мікротемою у презентації став огляд книжок цьогорічних лауреатів Національної премії імені Т. Г. Шевченка поетів, учасників російсько-української війни: воєнного кореспондента Дмитра Лазуткіна «Закладка» та морського піхотинця, бойового медика, розвідниці Збройних сил України Ярини Чорногуз " «[dasein: оборона присутності]».
Усі сторінки літературного журналу «Музи під час війни не мовчать» були пронизані рефреном:
«А нас не зламати! І навіть не вбити,
Тому що відродяться з попелу квіти!
Побачиш, утримавши небо у серці,
Додому прийдуть Едельвейси!
Хто ближче до неба, той ближче до Бога,
Із вільними поруч іде перемога!
Нам доля – над іншими небо тримати –
Працюємо, брате!»
Гліб Бабич, військовослужбовець ЗС України,
командир взводу 10 огшбр, поет, пісняр