Всесвітній день вишиванки
Щорічно у третій четвер травня відзначається День вишиванки – свято традиційного українського одягу, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Вишиванка – предмет гордості українців. Це – традиція, яка передається з покоління в покоління, попри численні утиски української культури.
У 2023 році Всесвітній день вишиванки припадає на 18 травня – День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, а також 18-20 травня – річниця виходу українських захисників із Азовсталі. Як і торік, ми закликаємо зосередитись на внутрішньому розумінні цінності вишитої сорочки, як невід’ємної складової нашої культурної спадщини, що єднає українців крізь простір і час.
На Сумщині сорочки шилися жінками з гарно вибіленого конопляного полотна. Іноді шили з льону доморобного або, пізніше, – з'явилися фабричного виробництва. Вишивкою прикрашалися рукави й поділ сорочки, інколи, – горловину. Вишивалися сорочки нитками з шовку, льону, конопель, фарбованих натуральними різнокольоровими барвниками. Найбільш розповсюдженими кольорами були червоний, синій, коричневий. Пращури полюбляли вишивати білими нитками, майстерно комбінуючи різні візерунки й техніки вишивки: лиштву, мережку, набирування, вирізування, виколювання тощо. Орнаменти, техніки вишивки на сорочках спочатку були дуже складними, але, з приходом у ХІХ столітті так званої «брокарівської» вишивки хрестиком у червоно-чорних (або червоно-синіх) кольорах, вишивка стала більш спрощеною, що компенсувалося майстерністю комбінування декоративних елементів. На території Сумщини, як і на більшій частині України, орнаменти на сорочках були геометричними, рослинними або змішаними.
День вишиванки не вимагає якихось особливих акцій чи заходів, достатньо лише відповідно вбратися і ви вже стаєте частиною дійства. Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує закладам загальної середньої освіти у День вишиванки, навіть у режимі онлайн, приділити увагу питанням історії, етнографії, мистецтву створення вишиванки – національної гордості укрїнців.
Найголовніше в святі – єднання духом усіх незламних українців!
Зі святом! З днем вишиванки!