18 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ДЕПОРТАЦІЇ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Депортація кримських татар розпочалася 18.05.1944 року за наказом Сталіна, відповідно до Постанови Державного комітету оборони СРСР від 11.04.1944 №5859-сс «Про кримських татар». За цією Постановою, кримськотатарський народ безпідставно обвинувачували в масовому зрадництві та колаборационізмі. У період із 18 до 20 травня 1944 року з Криму було виселено 180014 осіб кримськотатарського народу.
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. Протягом року, до завершення війни, від голоду, хвороб і виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, яке було позбавлене досвідчених працівників.
З метою вшанування пам’яті жертв цього злочину та у День боротьби за права кримськотатарського народу, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує, під час проведення виховних онлайн-заходів, використовувати наступні друковані та відеоматеріали:
Історія Криму першої половини ХХ ст. Нариси. Навчальний посібник 10 клас. / Цалик С. М., Мокрогуз О.П., Волошенюк О. В. / За редакцією Волошенюк О. В., Іванова В. Ф., Євтушенко Р. І. Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2020. 66 с.
Історія Криму та кримськотатарського народу. Навчальний посібник. / Бекірова Г., Іванець А., Тищенко Ю., Громенко С., Аблаєв Б. К.: «Кримська родина»; «Майстер Книг», 2020. 200 с. з ілюстр.
Нариси з історії Криму у ХХ ст.: 1939-1990 рр.: додатковий матеріал для вчителів для 10 класу загальної середньої освіти. Навчально-методичний посібник / Цалик С. М., Мокрогуз О. П., Волошенюк О. В. / За редакцією Волошенюк О. В., Євтушенко Р. І. Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2021. 71 с.
Посібник «Нариси з історії Криму. Додаткові матеріали для вчителя історії (7 та 8 кл.)» / Цалик С.М., Мокрогуз О.П., Волошенюк О.В. / За редакцією Волошенюк О.В., Іванова В.Ф. Київ: АУП, ЦВП, 2019. 71 с.
18 травня – роковини трагедії, яка триває. Наслідки депортації. URL: https://www.youtube.com/watch?v=LF6fw1Q1GSE
18 травня – роковини трагедії, яка триває. Живі традиції. URL: https://www.youtube.com/watch?v=rjlyS4Edex4
Ахтем Сеітаблаєв та його рідний Крим. URL: https://www.youtube.com/watch?v=hYSod5qzD2A
Бекірова Г. Сторінки кримської історії. «Спецпереселенці не мають права...». URL: http://ua.krymr.com/content/article/26780808.html
Крим – це Україна. URL: https://crimea-is-ukraine.org/
Рідний вкрадений Крим. URL: https://www.youtube.com/watch?v=LH-ONDxcgxQ
З метою висвітлення правди про масовий злочин комуністичного режиму проти кримськотатарського народу, Український інститут національної пам'яті розробив інформаційні матеріали, із якими можна ознайомитися за покликанням: http://surl.li/dbcwg.
Заради утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства, вшановуємо пам’ять жертв депортації кримських татар і передаємо історію про їх біль наступним поколінням.
Миру нам усім, наснаги та сил!