АНТАРКТИДА – КОНТИНЕНТ МУЖНИХ ЛЮДЕЙ
14 грудня 2022 року виповнюється 111 років з підкорення Південного полюсу в Антарктиді.
Першими, кому вдалося досягнути географічного Південного полюса, були норвежці Руаль Амундсен та члени його експедиції: Олаф Бйолан, Сверре Хассель, Хельмер Хансен та Оскар Вістінг. Це відбулося 14 грудня 1911 року.
Другими на полюсі були члени команди Роберта Скотта, який очолював англійську експедицію в Антарктиду, що намагалася випередити Амундсена в досягненні полюса. Скотт і чотири його спутника досягли полюса 16 січня 1912 року. Під час повернення всі члени команди Скотта загинули від голоду та виснаження.
Експедиція Скотта має безпосередній зв’язок із Україною, оскільки в її складі був полтавчанин Антон Омельченко. Він започаткував справжню династію українських полярників. Його онук та правнук були учасниками українських антарктичних експедицій на станції «Академік Вернадський».
Академік Вернадський (до 1996 р. – Фарадей; англ. Faraday Station) – українська антарктична станція, що розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова.
На сьогодні станція працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Головне її призначення – проведення наукових досліджень. Українські полярники проводять дослідження з біології, метеорології, океанографії, вивчають вплив холоду на організм людини, зміни магнітного поля Землі, іоносферу та космос. Окрім того, за цей час на «Вернадському» відкрили кілька нових видів тварин і рослин.
Українська антарктична станція, крім суто наукової, виконує ще й представницькі функції, адже завдяки географічному розташуванню її часто відвідують туристи з міжнародних антарктичних морських круїзів.
У рубриці «Вчимось в умовах воєнного стану» – підрубрика «Поради методистів навчально-методичного відділу координації освітньої діяльності та професійного розвитку» розміщено посилання про цікаві факти біографії Рауля Амундсена, відомого норвежського полярного дослідника.