10 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРАВ ЛЮДИНИ
Найбільш вільною державою можна вважати таку, де люди мають усі людські та громадські права, які тільки є у світі (Л. Українка)
10 грудня в світі відзначають Міжнародний день прав людини, який було засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН.
Головна мета цього дня – проголошення рівності всіх громадян, що є необхідною передумовою свободи, справедливості та миру.
Саме в цей день, у 1948 році, Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини, яка стала видатним документом в історії людства, який започаткував процес створення системи міжнародних стандартів і набуття ними універсального характеру.
Окрім основних прав людини, у Загальній декларації прав людини перелічено політичні, громадянські права та свободи людини, а також права в економічній, соціальній і культурній сферах.
Одним із пріоритетів, зазначених у Загальній декларації прав людини є право на працю, її сприятливі умови, вільний вибір роботи, захист від безробіття, справедливу винагороду, відпочинок і дозвілля тощо.
Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій і протоколів з прав людини:
- Конвенцію про попередження злочину геноциду та покарання за нього (1948 р.);
- Конвенцію про захист цивільного населення під час війни (1949 р.);
- Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.);
- Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (1966 р.);
- Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права (1966 р.);
- Конвенцію проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання (1984 р.);
- Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (1965 р.);
- Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (1979 р.);
- Конвенцію про права дитини (1989 р.) тощо.
Також було створено різні установи та посади для більш об’єктивного дотримання державами прав людини – Комісія ООН з прав людини та Уповноважений з прав людини.
Міжнародний день прав людини нагадує всім про гідність кожної особистості, невід’ємність її громадянських, культурних, економічних, політичних і соціальних прав, а також про необхідність захищати права. Сьогодні, важливо кожному знати хоча б ази правової абетки для захисту своїх прав.
З рекомендаціями щодо проведення Міжнародного дня прав людини, можна ознайомитися на офіційному сайті Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти у рубриці «Вчимося в умовах воєнного стану» (підрубрика «Поради методистів навчально-методичного відділу координації освітньої діяльності та професійного розвитку»).