ҐРУНТ ЯК ГОЛОВНЕ ДЖЕРЕЛО БАГАТСТВА НА ЗЕМЛІ
Щороку 5 грудня, за підтримки продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, відзначають Всесвітній день ґрунтів (World Soil Day). Це свято є своєрідним проявом важливості ґрунтів для людини.
Основна мета заходу – об’єднати людей задля захисту природних ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації та з метою відтворення їх родючості. Це – нелегка та водночас благородна і потрібна справа.
Ґрунт – це тонкий поверхневий шар земної кори, що складається з 45 % мінеральних речовин, 25 % води, 25 % повітря і 5 % органічної речовини.
Ґрунт справедливо називають головним багатством держави та планети, адже своїм існуванням він забезпечує життєдіяльність людей та всіх інших живих організмів. Головною, надзвичайно цінною властивістю, є його родючість, що впливає на якість життя на Землi.
Ґрунт – земельний ресурс, що є особливо важливим для сільського, водного, лісового та інших видів господарства. Він є невичерпним природним ресурсом, що має вирішальне значення у світовому виробництві продуктів харчування. Підраховано, що 95 % нашого продовольства виробляють безпосередньо чи опосередковано на ґрунтах.
За площею орних земель, із розрахунку на 1 жителя, Україна посідає четверте місце у світі, 2/3 площі її сільськогосподарських угідь зайнято чорноземами, які за природною родючістю є найкращими. За цим показником Україна є четвертою в світі після Російської Федерації, США і Китаю.
Починаючи з 2014 року, Україна незмінно входить до п’ятірки світових лідерів за експортом зерна. Так, за статистичними даними Міністерства сільського господарства США, у 2020 році Україна посідала друге місце за обсягом експорту ячменю, четверте – кукурудзи, п’яте – пшениці.
Це робить Україну одним із гарантів продовольчої безпеки у світі. Експорт сільськогосподарської продукції та продовольства – важлива стаття валютного виторгу держави. У 2021 році частка від їх продажу у валютній скарбниці України становила 27,7 млрд дол. (41 % від вартості загального українського експорту).
Водночас, навмисна спроба Росії використати продовольство як зброю у війні, розв’язаній проти України, спричинила загрозу голоду в країнах Азії та Африки, що значною мірою залежать від поставок українського зерна. Покращенню продовольчої безпеки у світі сприяло відновлення експорту сільськогосподарської продукції України з морських портів Чорного моря.
Нині прямі збитки сільському господарству України, спричинені війною, сягають 6,6 млрд доларів, непрямі – 34,25 млрд доларів. Заміновано понад 170 тис. км² території, що становить 30 % земельної площі країни, а це – майже дві Австрії. Однак українські сапери ведуть активну роботу в звільнених від російської окупації регіонах щодо розмінування території.
Ураховуючи значущість ґрунту для людини, його незмінну роль у забезпеченні продовольчого достатку та ліквідації загрози голоду, відзначення Всесвітнього дня ґрунту сприяє підвищенню поінформованості населення про цей важливий ресурс, та необхідності його збереження, охорони й раціонального використання.
У рубриці «Вчимось в умовах воєнного стану» – підрубрика «Поради методистів навчально-методичного відділу координації освітньої діяльності та професійного розвитку» розміщено посилання про те, як бойові дії руйнують українські ґрунти.