ВІТАМІНИ ТА МІКРОЕЛЕМЕНТИ ПРОТИ СТРЕСУ
Війна завжди супроводжується стресами як у цивільного, так і військового населення. За визначенням Вікіпедії, стрес – це неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник) зовні, яка перевищує норму, а також відповідна реакція нервової системи.
Центральна нервова система щільно пов’язана з ендокринною. Саме вона відповідає за реакцію «бий або біжи». Гіпоталамус дає наднирникам сигнал виділяти гормони стресу адреналін і кортизол. Вони прискорюють серцебиття, внаслідок чого кров активніше приливає до м’язів та органів, які в надзвичайній ситуації потребують її найбільше. Коли небезпека минає, гіпоталамус має «наказати» всім системам повернутися до нормального стану. Але якщо цього не відбувається, реакція триває і далі.
Під впливом хронічного стресу центральна нервова система стає вразливою, що може призвести до змін у поведінці, стати причиною переїдання, недоїдання, зловживання алкоголем, наркотиками або до соціальної абстиненції.
У цьому стані допомогти центральній нервовій системі ми можемо заспокійливими ліками, але ж їх зараз немає в аптеках. Проте є продукти, що містять ВІТАМІНИ, які здатні підтримати центральну нервову систему.
Допомагають боротися зі стресом вітаміни групи В. Це група водорозчинних вітамінів, яка відіграє важливу роль у забезпеченні повноцінного функціонування нервової та імунної систем, покращує роботу серцево-судинної системи, допомагає засвоювати поживні речовини з їжі, брати участь в обмінних процесах, синтезі життєво важливих сполук і запобігати розвитку депресії.
У групі 8 вітамінів, які не синтезуються в нашому організмі, а тому дуже важливо їх отримати ззовні. Отримати цей вітамін можна, вживаючи горіхи, бобові, картоплю, перець, банани, зелені листові овочі і рибу.
Однак потрібно пам’ятати, що вітаміни цієї групи в першу чергу руйнуються під впливом нікотину, а також від надмірного вживання алкоголю, кофеїну і рафінованого цукру.
Для збільшення стресостійкості організму також важливі антиоксиданти – вітаміни С і Є. Вони нейтралізують вільні радикали, кількість яких збільшується в організмі при депресії та стресі. Також вітамін С бере участь у регулюванні функції надниркових залоз, які виробляють гормони стресу. Він необхідний для нормального росту і відновлення тканин, знижує рівень холестерину в крові. Його ефективність посилюється разом з вітаміном Є.
Наш організм не синтезує вітамін С і не зберігає його, тому щодня потрібно включати в раціон продукти, що містять його. А саме: свіжі овочі і фрукти, сало, яйця, цибулю, часник.
Для гарної роботи серця необхідний комплексний набір мікроелементів, особливо Калію. Зараз їх багато у куразі, родзинках, фініках, інжирі. Ці продукти лежать на прилавках багатьох продуктових магазинів.
Бажаю всім у ці психологічно складні дні, тримати себе в руках і правильно харчуватися.
Доцент кафедри теорії і методики змісту освіти,
кандидат педагогічних наук Лідія КОРОСТІЛЬ