«Навчання в русі» у Хотінській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів
Новий навчальний рік поставив перед освітянами важливі завдання, вирішувати які – дбати про щасливе майбутнє сьогоднішніх школярів. У Хотінській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів Хотінської селищної ради Сумського району (директор – Володимир Миколайович Мельник), з-поміж інших, є особливе завдання – втілення засад оздоровчого навчання засобами технології «Навчання в русі».
Для впровадження здоров’язбережувальної технології «Навчання в русі» залучені шість загальноосвітніх навчальних закладів Сумського району. Регіональним координатором дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня є Денис Вікторович Деменков, старший викладач кафедри дошкільної та шкільної освіти, методист фізичної культури КЗ СОІППО, регіональним науковим консультантом – Валентина Миколаївна Успенська, керівник лабораторії з проблем здоров’яспрямованої діяльності в закладах освіти КЗ СОІППО, доцент кафедри дошкільної та шкільної освіти, кандидат педагогічних наук.
Щасливе дитинство – це здоров’я у дружбі з руховою активністю, фізичною культурою і спортом. Це – пізнання навколишнього світу, утвердження особистого «я». Академік Микола Амосов писав: «Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля, постійні і значні. Замінити їх нічим не можна». Однією з життєвоважливих потреб дітей молодшого шкільного віку є потреба в русі, іграх, розвагах. Обумовлена ця потреба фізичними і психічними змінами, які відбуваються в дитячому організмі.
З приходом дітей до школи їх рухова активність помітно зменшується. Довготривале сидіння за партою, як правило, призводить до млявості, розсіяної уваги, проявів негативних емоцій, погіршення самопочуття. Завдання школи – зберегти і зміцнити здоров’я своїх вихованців. Учитель – головна дійова особа, яка має піклуватись про здоров’я учнів. Розуміючи, що для попередження втоми і підтримки високого рівня працездатності необхідно чергувати розумове навантаження з виконанням фізичних вправ, учителі Хотінської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Хотінської селищної ради Сумського району запроваджують у своїй роботі здоров’язбережувальні та здоров’язміцнюючі технології.
Долучення Хотінської школи до дослідно-експериментальної роботи (на 2016-2020 роки) за темою «Здоров’язбережувальна технологія «Навчання у русі» в системі оздоровчо-виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів» супроводжувалось участю педагогів, батьків, медичного персоналу закладу в освітянських заходах. Серед них – обласний (КЗ СОІППО) та всеукраїнський (Київська гімназія № 287) семінари за означеною проблемою. Відвідавши уроки столичних педагогів, які багато років впроваджують в життя нові методики викладання із залученням вправ рухової активності, учителі початкових класів Хотінської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів зацікавились методикою навчальних занять та розпочали перші кроки впровадження технології «Навчання в русі». Учителі 1-4 класів Світлана Панова, Олена Ткаченко, Ірина Іщенко та Наталія Бучко на своїх уроках застосовують різні види вправ для формування правильної постави. Це – гімнастичні вправи, ігри-руханки, пальчикова гімнастика, дихальна гімнастика, а також використання соляних мішечків для вироблення правильної постави при сидінні за партами.
Мета діяльності з рухової активності педагогів школи зрозуміла – покращити якість навчання, знизити втомлюваність дитини на уроках. Але результат буде неможливим, якщо до цієї роботи не будуть залучатися батьки. Адже школа та родина повинні бути одним цілим у досягненні спільної мети – бачити дитину здоровою та щасливою. У школі ведеться постійна співпраця: учитель, батьки, діти. Уже стали традиційними спортивне свято «Тато, мама, я – спортивна сім’я», свято спортивних танців «Краса та здоров’я», спортивна естафета «Ми – умілі козачата». Разом з батьками здійснюватиметься тепер і впровадження технології «Навчання в русі», із сутністю якої педагоги закладу познайомили батьків молодших школярів.
З нового навчального року розпочата робота в 1 класі. Батьки, учителі та медична сестра почали працювати із «Щоденником здоров’я», щоб спостерігати та контролювати фізичний стан кожної дитини. «Щоденники здоров’я» подарував першокласникам 1 вересня, у день Знань, заступник голови громадської спілки сільгоспвиробників Сумського району Г.О. Пархоменко.
Тільки спільними зусиллями можна покращити здоров’я підростаючого покоління. Адже майбутнє України – за нашими дітьми, і вони повинні мати міцне здоров’я.