Новий проект у компетенції вчителів основ здоров'я
Для обласних координаторів з питань адвокації, планування, впровадження, моніторингу та оцінки проектів профілактичної освіти та предмета «Основи здоров'я» 24-25 квітня 2017 року в м. Києві відбувся всеукраїнський семінар з організації діяльності за новим проектом «Вчимося жити разом». Від Сумської області участь у семінарі взяла В. М. Успенська, доцент кафедри дошкільної та шкільної освіти, керівник лабораторії з проблем здоров’яспрямованоі діяльності, кандидат педагогічних наук.
Проект «Вчимося жити разом» спрямований на навчання учнів життєвим навичкам шляхом інтеграції курсу в зміст навчального предмета «Основи здоров’я» у 1-9 класах та план виховних годин 1-11 класів. Тематика курсу реалізовує компетентнісний підхід в освіті. Вона акцентована першочергово на формуванні психосоціальних навичок, які сприяють соціальній злагодженості, полегшенню адаптації до нових життєвих обставин, відновленню психологічної рівноваги, розбудові здорових стосунків тощо. Прикладом таких життєвих навичок є позитивна самооцінка, ефективне спілкування, співчуття, попередження та розв’язування конфліктів, протистояння негативним соціальним впливам, самоконтроль, керування стресами, мотивації успіху, аналіз проблем і прийняття виважених рішень, критичне і творче мислення, активна громадська позиція тощо.
Проект «Вчимося жити разом», впровадження якого передбачено наказом Міністерства освіти і науки України починаючи з 2017-2018 навчального року, створено відповідно до Меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки України та Представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Громадською організацією «Дитячий фонд «Здоров’я через освіту». Проект має повне ресурсне забезпечення http://autta.org.ua/ua/resources/learning-to-live-together/, а також статистично доведену ефективність впливу на знання, ставлення, уміння та поведінкові практики учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Ефективність проекту визначалась шляхом проведення он-лайн опитування вчителів та учнів за процедурою «ДО» та «Після» в 5 областях України. З результатами оцінки ефективності проекту за 42 індикаторами можна ознайомитися за посиланнями http://autta.org.ua/ua/Advocacy/
Підготовка для впровадження проекту «Вчимося жити разом» здійснюватиметься для всіх учителів основ здоров’я (як основної, так і початкової школи). Вона виводить на новий рівень їх післядипломну освіту. Сутнісною новизною тут є самостійне проходження он-лайн навчання за новим проектом з автоматизованим отриманням відповідного сертифікату. Таке навчання стане базовим для дистанційної форми підвищення кваліфікаціі вчителів основ здоров’я основної школи (педагогів, які вже мають сертифікати з предмета) та буде попереднім навчанням усіх слухачів експрес-курсів. Он-лайн навчання за проектом «Вчимося жити разом» стане важливою умовою підвищення кваліфікації вчителів основ здоров’я.