Плекаємо перлини музейної педагогіки
З 23 по 27 березня 2015 року в Сумському ОІППО вперше були зорганізовані й успішно проведені експрес-курси «Шкільний музей та основи музейної педагогіки» для педагогів області, які опікуються роботою шкільних музеїв та музейних кімнат. Вони представляли освітянські заклади Сум, Лебедина, Ворожби, Лебединського і Білопільського районів, в яких створені і діють музеї: краєзнавчі, етнографічні, бойової слави, історії навчального закладу, радіотехніки, олімпійської слави Сумщини. Автор освітньої програми курсів і куратор групи - старший викладач кафедри педагогіки та інноваційних технологій Юрій Васильович П’ятаченко.
Слухачі під час аудиторних занять обговорили питання з основ сучасного музеєзнавства, ролі і місця шкільного музею в системі національно-патріотичного виховання юні; ознайомилися із оновленою нормативно-інструктивною базою функціонування шкільного музею як осередку краєзнавчо-просвітницької роботи, змоделювали навчальну екскурсію в шкільному музеї.
Слухачі курсів ефективно відпрацювали практичні заняття в музеях Сум. Так у музеї туризму і краєзнавства ОЦПО та РТМ ( керівник туристсько-краєзнавчого відділу Т.В.Мишакова) були презентовані освітньо-краєзнавчі проекти «Сім чудес Сум», «Музей іде до школи», краєзнавчі розвивальні ігри «Найрозумніший», тематичні виставки 2015 року.
У Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці слухачі практикувалися як бібліографи, навчаючись правильно формувати бібліографічні описи і каталоги книгозбірні музею. Тут також відбулася зустріч із краєзнавцями, авторами і видавцями книг із історії і культури Сумщини, а саме: Маргаритою Сергієнко та її новою книгою «Подорож з дилетантом, або роль особистості Павла Харитоненка в історії Троїцького собору», головою ЦСГР «Рідний край» Віталієм Шейком, який познайомив присутніх із краєзнавчими видавничими проектами «Сумщина в іменах» та « Вулицями старого міста». Перед присутніми виступив директор Меморіального будинку-музею А.П.Чехова в Сумах Віктор Комаров. Він розповів про культурологічні програми Чеховського музею на 2015 рік, про перспективи розвитку музейної території на Луці.
У Сумській міській галереї педагоги відвідали Всеукраїнську пересувну мистецьку виставку «Шедеври петриківського розпису» і взяли участь у круглому столі «Рік Никанора Онацького», присвяченого 140-річчю з дня народження українського митця і громадянина і 95-річчю з часу заснування ним Сумського художньо-історичного музею». З презентацією тематичної програми «Віхи життя і творчості Никанора Онацького» виступив голова ГО ЦРТСМ «Триторія» Ю.М.Гладенко. Ця програма – спільна розробка Сумського ОІППО і ЦРТСМ «Триторія» у рамках угоди про партнерство. Ю.В.П’ятаченко провів для слухачів пішохідну тематичну екскурсію «Легенди і бувальщини старих Сум».
Методологію й методику формування музейної експозиції опановували шкільні музейники на базі Меморіального будинку-музею А.П.Чехова в Сумах. Слід згадати, що 55 років тому цей заклад з’явився завдяки і подвижницькій праці колишнього працівника Інституту підвищення кваліфікації Павла Сапухіна, автора численних краєзнавчих досліджень із теми А.Чехов і Суми.
Вручення сертифікатів учасникам курсів було проведено біля пам’ятного знаку «Сумка» і калини, посадженої Лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка співаком і педагогом Анатолієм Мокренком.
Про курси слухачі висловилися так: «Це була дивовижна мандрівка «першопрохідців-шкільних музейників». Це було сподвижництво заради збереження нашої родової пам’яті. Покличте нас знову» (Богдана Вікторівна Гусак, Маловисторопська ЗОШ І-ІІІ ст., Лебединський район).