22 січня – День Соборності України
«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України–Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна – в одну Велику Україну…
Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу».
22 січня 1919 р. м. Київ
Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII – початку ХХ століттях, коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об'єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської й Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розмежований український народ визволився з неволі й возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року. Саме цей день втілює віковічні прагнення українців жити однією братньою родиною, на своїй рідній землі, у своїй суверенній державі.
Перше офіційне святкування Соборності відбулось 22 січня 1939-го року. Сталось це у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час – Автономній республіці Чехословаччині. Це була не просто маніфестація, а найбільша (за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини) демонстрація єдності за участю 30 тис. осіб, на яку з’їхались до столиці Карпатської України люди з усіх куточків краю.
Наступним знаковим святкуванням стало згуртування 22 січня 1990 р. «живого ланцюга» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України. У цій акції брало участь близько 800 тис. осіб, які узявшись за руки, створили на дорогах і шосе безперервний ланцюг від Києва до Львова.
Ці історичні події сформували підгрунття для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї.
Вітаємо з Днем Соборності, бажаємо міцного здоров’я, миру, щастя, нових досягнень на благо України!
Третьякова О.В., методист історії та основ правознавства Сумського ОІППО