Методичний семінар для вчителів в рамках Міжнародного проекту «Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії»
В умовах сучасної історії України питання співіснування у полікультурному соціумі набувають особливої ваги та актуальності. Без подолання проявів ксенофобії, дискримінації та антисемітизму видається неможливою розбудова демократичного суспільства. Важливу роль в цьому процесі відіграє і школа. Саме тому будь-яка допомога у вихованні учнівської молоді на засадах толерантності, терпимості та взаємоповаги є особливо цінною для освітян.
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти вже багато років співпрацює з Українським центром вивчення історії Голокосту. В рамках такої співпраці стала можливою участь педагогів області у освітніх заходах, ініційованих Центром. Одним із них є загальноєвропейський освітній проект за участю 16-ти країн, в тому числі й України, започаткований 2005 року в Амстердамі Музеєм «Будинок Анни Франк» та ОБСЄ (Бюро демократичних інституцій та прав людини – OSCE/ODIHR). В рамках проекту було видано Навчальні зошити в трьох частинах для старшокласників та методичний посібник для вчителів (http://www.holocaust.kiev.ua/news/antisemist.html). З 2009 по 2012 рр. Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки ОБСЄ провів для вчителів історії та суспільних дисциплін одноденні методичні семінари в рамках проекту в 19 обласних центрах країни (http://www.holocaust.kiev.ua/news/navch_mat.html). В 2014 року проект продовжено завдяки підтримки німецького фонду EVZ («Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє»). http://www.stiftung-evz.de/start.html.
В рамках проекту 17 грудня 2014 року у Сумському ОІППО відбувся методичний семінар «Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії», організований та проведений у співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту за сприяння управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації та управління освіти і науки Сумської міської ради. Його учасниками стали вчителі історії та суспільних дисциплін, практичні психологи і соціальні педагоги загальноосвітніх навчальних закладів Сум та області. Під час семінару освітяни мали можливість отримати теоретичну інформацію з питань історії антисемітизму (лектор – науковий співробітник УЦВІГ М. Тяглий), а також взяти участь у методичних практиках по роботі з комплектом Навчальних зошитів (модератор – керівник освітніх проектів УЦВІГ В. Бобров).
Наприкінці семінару кожен учасник отримав сертифікат, комплект Навчальних зошитів у трьох частинах для старшокласників та методичний посібник для вчителів. Хоча за шестигодинний семінар розкрити усі теми та проблеми, пов'язані з питаннями протидії дискримінації, антисемітизму і ксенофобії, видається неможливим, однак учасники разом із тренером обговорили питання загальнолюдських цінностей, багаторівневості ідентичності людини, ставлення до мігрантів у сучасному суспільстві, окремі сюжети історії євреїв України та Європи; питання полікультурності, аспекти універсальності та унікальності явища антисемітизму в історії та сьогоденні. Більшість запропонованих на семінарі активностей є моделюванням можливих вправ чи дискусій з використанням Навчальних матеріалів на уроці; частина ж присвячена дискусійним історичним питанням з використанням матеріалів Навчальних зошитів. Подібна комбінація практики і теорії була запропонована як оптимальна для ознайомлення учасників з новими освітніми матеріалами та позитивно сприйнята самими вчителями в процесі роботи.
З метою максимально широкого ознайомлення усіх зацікавлених педагогів з цим проектом та матеріалами, викладачами Інституту (к.держ.упр., доц. Луценко С.М., Ніколаєнко С.П., Подліняєвою. О.О.) готується тематичний навчальний вебінар, що висвітлює основні ідеї та методики роботи з Навчальними зошитами і незабаром буде доступний на сайті Сумського ОІППО.
Окрім того, УЦВІГ надає можливість безкоштовно замовити комплект презентованих матеріалів для роботи з учнями. За детальною інформацією можна звернутися на електронну пошту soippocsi@gmail.com.