НАШ СЛАВЕТНИЙ ЗЕМЛЯК (До 110-ї річниці з дня народження Є.Адамцевича)

     19 грудня 1903 року (1 січня 1904 року) у родині залізничного службовця народився прославлений роменський кобзар в селі Солониця, під Лубнами. На другому році життя він, тяжко захворів на вітряну віспу і почав сліпнути.

      Однак, це не вплинуло на розвиток дитини. Він ріс жвавим, допитливим, захоплювався театральними виставами, на які його водила мати. Від матері, дуже чутливої до мистецтва й поезії, а також і від батька, неабиякого виконавця українських пісень, Євген успадкував музичні здібності, що так знадобилися йому в житті.

       Коли хлопцеві минуло одинадцять років, батьки віддали його до школи сліпих у Києві. Вчився Євген дуже добре, бо мав феноменальну пам'ять. Але хлопчику не довелося довго вчитися у школі. Його забрала до себе бабуся, дуже добра та щира людина, яка жила в Ромнах. Сюди ж переїхали і батьки Євгена. Так Ромни стали по суті постійним місцем його проживання.

       В Ромнах Адамцевич знайшов своїх перших учителів гри на скрипці, кларнеті, а також на кобзі. Перемогло захоплення кобзою, особливо коли в 1925 році вів познайомився з віртуозом гри на цьому інструменті Мусієм Олексієнком.

      Навчання давалося навіть цьому здібному юнакові не легко. «Як мені треба було очей!» – говорив він пізніше, пригадуючи часи оволодіння кобзою. Але сила волі і талант, помножені на вперту працю, перемогли. Адамцевич став непересічнім майстром кобзарської гри. Згодом його друг Єгор Мовчан дивувався: «Як той Адамцевич грає? Наче у нього не одна кобза, а кілька!».

      Слава Адамцевича все більше росла і ширилась. У1939 році його було запрошено на Республіканську нараду кобзарів і лірників, наступного року – на Всесоюзну нараду співців у Москві. Все це надихало народного митця, підказувало йому нові пісні, нові творчі плани. Однак багатьом з них не судилося збутись, – на перешкоді стала війна.

      У післявоєнний час роменський кобзар з новою силою і натхненням поніс у маси своє мистецтво. Він відгукувався на всі важливі події.

      В 1969 році з групою народних співців успішно виступав у Київській, Тернопільській Івано-Франківській, Львівській областях, а в 1970 році у Москві та в 1971 р. у Ленінграді.

       У репертуарі Є. Адамцевича переважали українські народні пісні (історичні про Байду, Морозенка, Палія, Супруна; родинно-побутові; гумористичні й сатиричні), серед яких оригінальні «Суд Байди», «Славно твоя кобза грає». Співав пісні «На захід сонце вже схилилось» на слова А. Карпенка, думу-пісню «Євшан-зілля» на слова М.Вороного, «Ти лети, мій спів, з мольбою» на слова В. Александровича, пісні на вірші Т.Шевченка, Я.Щоголіва, О.Олеся, М.Некрасова, П.Ж.Беранже. Створив кілька власних творів, серед яких «У неволі», «Дума про Івана Федька» тощо.

      Загальновизнано, що він є автором славетного «Запорозького маршу». Це, зокрема, засвідчує і листування з кобзарем відомого дослідника кобзарського мистецтва О. А. Правдюка. В одному з листів до нього Євген Олександрович писав: «Тепер відносно Запорізького маршу. 1926 року я почув мелодію, першу частину від кобзаря Полотая Івана Кириловича, другу частину – мажорну сам склав, і з’єднавши до купи, дав назву Запорізького маршу».

      Уперше публічно Євген Адамцевич виконав марш 1969 року на концерті в Київському оперному театрі імені Тараса Шевченка. Очевидці так описували концерт: «У неймовірному потягові сердець за мелодією люди підводилися з місць. Вибухнула ще нечувана під цим склепінням громовиця оплесків…».

      В останні роки свого життя Є.Адамцевич часто виступав на велелюдних зібраннях і концертах у Києві, Москві, Ленінграді, Мінську, Севастополі, Харкові, Сумах, в Алтайському краї. Його як митця шанували видатні письменники і вчені, такі як Павло Тичина, Максим Рильський, Юрій Соколов.

       До останніх своїх днів Євген Адамцевич не випускав з рук кобзи. Тільки смерть, що спіткала кобзаря 20 листопада 1972 року в Криму (у селі Холмівці Бахчисарайського району), змусила замовкнути його порадницю. Але зроблене і створене ним не підвладне смерті, - воно належить народові, назавжди увійшовши у його духовну скарбницю.


Використані джерела:

Охріменко П.П. Ознайомлення з жиіттям і творчістю роменського кобзаря Євгена Адамцевича. Суми, 1966. – 16 с.

Адамцевич Євген Олександрович. Режим доступу: http://vikcentr.narod.ru/adamcevich.html

Запорозький марш. Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/

Литвиненко-Орлова Н. Відкритий лист до Українських Громад Світу!http://kobza.com.ua/kultura/4681-vidkrytyi-lyst-do-ukrainskykh-hromad-svitu.html


Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.

Офіційні посилання

presidentmonualogo ХРЦОЯОбаннер прозоро new

Додаткові посилання

DSJO logo

BPD 205

Група на Facebook

Facebook

Офіційні посилання

sumyodasoradaDepartmentIMZO