20 ЛЮТОГО – ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
Щорічно, 20 лютого, відповідно до Указу Президента від 11.02.2015 № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні», Україна відзначає День Героїв Небесної Сотні.
У цей день Україна вшановує пам’ять Героїв-українців, які змінили перебіг історії нашої держави.
Мабуть, немає жодного нашого співвітчизника, який не пам’ятає подій, що відбувалися в Києві та по всій країні в кінці 2013 – на початку 2014 року. Для більшості вони стали справжнім зламом у свідомості, адже ніколи до того в мирній Україні народні протести не мали такої кривавої розв’язки.
Небесна Сотня – 107 загиблих учасників Революції Гідності, а також активісти Майдану, які загинули навесні 2014 року, із початком російської агресії на сході України. Назва «Небесна Сотня» виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану – сотнями. Уперше вона з’явилася під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21-22 лютого 2014 року. 21 лютого датовані вірші поетес Людмили Максимлюк і Тетяни Домашенко, у яких використано словосполучення «Небесна Сотня». Наступного дня про Героїв Небесної Сотні вже говорили зі сцени Майдану та писали на інтернет-ресурсах. На Урядовому порталі згадка про Героїв Небесної Сотні з’явилася 28 лютого 2014 року.
День Героїв Небесної Сотні покликаний увічнити людську, громадянську, національну відвагу та самовідданість, силу духу і стійкість громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави.
З метою вшанування подвигу загиблих українських захисників, які віддали життя за ідеали демократії, права і свободи людини, європейське майбутнє України, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує у закладах загальної середньої освіти провести тематичні заходи:
- уроки-пам’яті: «І пам’ять серця, і вічний смуток», «Небесня Сотня – перші герої російсько-української війни»;
- виховні години: «Герої Небесної Сотні», «Що ви знаєте про Героїв Небесної сотні?»;
- інформаційні п'ятихвилинки на уроках з історії України: «Україна: прагнення змін»;
- перегляди тематичних фільмів: «День Героїв Небесної Сотні» (https://youtu.be/90bvB_7tGX4), «Люди творять історію» (https://youtu.be/v-IPQ2FUmGc).
Під час розмови запропонуйте учням, без попередньої підготовки, спробувати пригадати ключові події та дати Революції Гідності, а також дати кілька відповідей на запитання, пов’язані з тими подіями.
Важливою, на нашу думку, є практика інституалізації суспільної пам’яті про події Революції Гідності. Запропонуйте учням знайти інформацію про героїв Небесної Сотні, скориставшись покликанням: https://nebesnasotnya.com/. Можливо, серед них є Ваші земляки? Вони ходили тими самими вулицями, відвідували ті самі громадські місця та заклади освіти, навчалися у вашій школі... Запропонуйте учням підготувати розповідь про них самостійно. Поговоріть із учнями про те, як звичайні люди в якусь мить стають героями. Це була доля? А може, героєм за певних обставин може стати кожен?
Окрім того, доцільним буде створення виставок: «Герої не вмирають», «Вони – Герої, бо Герой – це той, хто не шкодує себе заради інших», присвячені Героям Небесної Сотні.
З інформаційними матеріалами щодо підготовки до тематичних заходів можна ознайомитися на сайті Українського інституту національної пам’яті за покликанням: https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/lyutyy/20/den-geroyiv-nebesnoyi-sotni.
З відеоматеріалами про діяльність Національного музею Революції Гідності можна ознайомитися на YouTube каналі за покликанням: https://www.youtube.com/channel/UCtbhvvtL8TUazkrqvrs_eRw/featured.
З матеріалами Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – музей Революції Гідності, – за покликанням: https://www.maidanmuseum.org/.
Епіграфом до виховних заходів можуть стати рядки вірша Ірини Дасюк «У нашій пам’яті Ви назавжди лишились»:
У нашій пам’яті Ви назавжди лишились,
Історія одна, і Ви – її частина.
Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,
І молимось: за Вами – ненька Україна!
Своє життя і сьогодні віддають сотні, тисячі кращих синів і дочок України за її майбутнє… Та ми продовжуємо боротися і наближати нашу перемогу!
Будьмо гідними нащадками борців за свободу України! Єднаймося в спільній меті – берегти й утверджувати вільну, незалежну, соборну Українську Державу.
Хай палають свічки пам’яті загиблих Героїв Небесної Сотні у наших серцях. Ушануємо хвилиною мовчання всіх, хто поклав життя за долю, за волю, за незалежність і свободу нашої з вами єдиної України!
Герої не вмирають, поки живе пам’ять про них!
Слава Україні! Слава її Героям!