21 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ
21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, що відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках. Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.
Цей день – символ творення новітньої історії держави, пам’ятна дата, що вшановує мужність і патріотизм українців, які відстоювали свої споконвічні цінності: свободу та демократію. Гідність і свобода – це «портрет» сучасного українця: військового, волонтера, поліцейського, лікаря, працівника енергетичної інфраструктури; це сила й воля українського народу, нашої наснаги до боротьби, сміливості й уміння всілякими засобами протистояти російському агресору; це цінності, що визначають фундамент української нації та крізь століття вели покоління наших предків до мети – соборної незалежної держави.
Цього дня запитуємо себе, чи завжди гідно вшановуємо тих, хто віддав життя за незалежність України? Героїв Небесної Сотні, військових, які полягли за 10 років російсько-української війни, і цивільних, які загинули внаслідок ракетних обстрілів упродовж 1002-х днів широкомасштабного російського вторгнення на територію Україну?
День Гідності та Свободи є не лише черговою пам’ятною датою в календарі, цей день символізує відданість України ідеалам і принципам побудови демократичної держави та ідеям свободи. Події, до яких приурочено День Гідності та Свободи, є одними з ключових моментів українського державотворення, знаковими точками консолідації народу та уособленням глибинних трансформацій суспільної свідомості.
З метою збереження та донесення до молодого покоління інформації про доленосні події в Україні початку ХХІ століття, утвердження ідеалів свободи й демократії, а також віддання шани патріотизму та мужності громадянам, які восени 2004-го й у листопаді 2013-го – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує провести у закладах загальної середньої освіти заходи: бесіди, інформаційні (виховні) години; віртуальні екскурсії місцями Революції Гідності: «Майдан: від незалежності до свободи», «Революція Гідності в історіях очевидців», «Україна: шлях Гідності»; виставки малюнків, плакатів, фотографій: «Ми – діти України», «Мистецький Майдан – Революція Гідності та Свободи», «Я пишаюся тим, що я українець!», «Наші символи Гідності та Свободи», «Небесній Сотні шана й молитви», «Нас надихають подвиги героїв»; виготовлення оберегів, вітальних листівок для українських воїнів: «Захисник України – гордість моєї країни!», «Янгол-охоронець для солдата».
Окрім того, рекомендуємо, під час тематичних заходів використовувати інформаційні ресурси, документальні фільми та відеоматеріали:
- Вуличні стенди «Місця Революції Гідності» (https://maidanmuseum.org/uk/storinka/miscya-revolyuciyi-gidnosti-1);
- День Гідності та Свободи. Інформаційно-методичні матеріали (https://www.maidanmuseum.org/uk/node/2644);
«Зима, що нас змінила» (https://youtu.be/2s1R67bPjeI);
- «Небо падає. Три місяці з життя Устима Голоднюка» (https://www.youtube.com/watch?v=xD7DVytytTs&t=623s);
- «Майдан. Заповіт» ( https://youtu.be/54qutT2eLZs);
- Освітнє відео до Дня Гідності та Свободи (https://www.youtube.com/watch?v=d8bjmG9SDz4);
- Відеопроєкт «Характери Гідності» (43 ролики) (https://www.youtube.com/watch?v=YI9hshaprWE&list=PLCzkopgZenZrwfyBcYnu3XI1LeG_olBt).