ДЕНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ – ІЗ ТУРБОТОЮ ПРО МАЙБУТНЄ
Щороку, у перший день літа, 1 червня, у всьому світі відзначають – Міжнародний день захисту дітей – міжнародне свято, що покликане привернути увагу громадськості до проблем дітей. Рішення про унормування такого дня було прийнято під час сесії Міжнародної демократичної федерації жінок у 1949 року в Парижі. Уперше, Міжнародний день захисту дітей, святкували у 1950 році – 50 країн світу.
У 1959 року Генеральна Асамблея ООН проголосила Декларацію прав дитини, що визначила основні життєві потреби дитини: право на національність, ім’я, освіту, заборону дитячої праці, відпочинок і розвиток.
У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов’язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.
В Україні День захисту дітей відзначають, 1 червня, відповідно до Указу Президента України від 30.05.1998 № 568/98 «Про День захисту дітей».
Головна мета та призначення цього дня – нагадати дорослим про очевидні, зрозумілі речі, про те, що діти потребують турботи, ласки, любові, уваги, нарешті, охорони їхніх законних прав та інтересів. Нагадати про те, що гуманне ставлення до дітей і прагнення створити повноцінну, велику родину повинні стати орієнтирами розвитку всього нашого суспільства.
Проте, сьогодні перед Україною постають нові виклики у сфері захисту прав дітей у зв’язку з бойовими діями на території нашої держави. Кожна дитина має повне право бути захищеною, розвиватися та навчатися.
З метою формування ціннісних орієнтирів дітей та учнівської молоді, виховання почуття важливості прав дитини та особистої причетності до їх реалізації; соціальної підтримки талановитих дітей, сприяння їхній творчій самореалізації та розвитку, активне залучення юного покоління до соціально-вагомої діяльності, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує провести у закладах загальної середньої освіти онлайн (офлайн) заходи, присвячені Дню захисту дітей: конкурси малюнків, флешмоби, челенджи, спортивні змагання тощо.
З метою розширення обізнаності про дитячу працю, розуміння того, що змушує людей бути жорстокими (наслідки жорсткості), розвитку розуміння суспільного життя, прав і обов’язків, розвитку критичного мислення та навиків аналізу складних ситуацій, відчуття справедливості й відповідальності щодо порушень прав людини, під час заходів, рекомендуємо використовувати вправи з посібника «Компас» (посібник з освіти з прав людини за участю молоді), із яким можна ознайомитися за покликанням: https://www.coe.int/uk/web/compass/home.
Окрім того, цікаві ідеї для проведення занять із дітьми також можна знайти на платформі «Живемо в демократії» (https://www.living-democracy.com/uk/).
Бажаємо, щоби кожна дитина в нашій країні була щаслива, захищена й зростала під мирним небом України!
Наснаги і мудрості батькам, педагогам, дорослим, серця яких сповнені любові до дітей.