ЛІНГВОСЕТ «ГОВОРІМО УКРАЇНСЬКОЮ!»
Про красу українського національного одягу сказано багато. Національний костюм українців надзвичайно колоритний. А різноманітні прикраси, як чоловічі, так і жіночі, були не тільки предметами гардероба, а й витворами народного мистецтва. Упродовж багатьох років прикраси змінювалися за формою, матеріалом, кольором, значенням.
Традиційними жіночими українськими прикрасами є намиста, дукачі, салби, дукати, пацьорки, згради, ґердани та інші . Жінки одягали їх як на свята, так і в будні. Чим більше нагрудних прикрас було в жінки, тим заможнішою вона вважалася.
Намиста – це прикраси, які привертають увагу, уособлюють елегантність і є символом краси та розкоші. Серед багатої спадщини прикрас нашого світу одні з найбільш чудових та унікальних їх представників – старовинні намисто-баламут, виготовлене з перламутру.
Існує кілька версій походження слова «Баламут» у контексті старовинних намист. Одна з версій пов'язує його з арабською мовою, де «balamut» означає «бурштин» або «дорогоцінний камінь». В інших джерелах згадується, що слово «Баламут» походить від грецького слова «balma», що перекладається як «підробка» або «імітація». Це може вказувати на те, що перші намиста- баламути були створені з використанням спеціальної техніки, щоби нагадувати справжній бурштин або дорогоцінне каміння.
Насправді, намисто-баламут виготовляються з натурального перламутру, який є дорогоцінним та унікальним матеріалом. Перламутр має особливий блиск і текстуру.
Використовуючи перламутр, майстри-ювеліри створювали різні форми та візерунки, надаючи намистам особливий шарм та вишуканість. Намиста баламути можуть мати різні відтінки та кольори: від ніжно-білого – до яскраво-блакитного або, навіть, зеленого.
Старовинні намиста-баламути є рідкістю через обмежену їх кількість. Багато з них були створені в далекі часи, але, на жаль, не всі збереглися до наших днів. Саме тому, їх цінують колекціонери, поповнюючи свою колекцію старовинних прикрас.