29 ВЕРЕСНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТРАГЕДІЇ БАБИНОГО ЯРУ
29 вересня 2023 року виповнюється 82-гі роковини однієї з найтрагічніших сторінок в історії ХХ століття – початку масових розстрілів мирного населення, вчинених гітлерівцями в урочищі Бабин Яр під час окупації Києва у 1941-1943 роках.
За інформацією Українського інституту національної пам’яті, Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами.
Масовий розстріл євреїв у Бабиному Ярі 29-30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.
Розстріли в урочищі розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації міста.
Найтрагічнішими стали 29-30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. У німецьких донесеннях цю операцію назвали «гросакцією» («велика акція»). Формальним приводом для неї стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика 24 вересня 1941 року.
Нацистська операція в Бабиному Ярі 29-30 вересня 1941 року стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші «бабині яри» – місця нацистських розстрілів євреїв та інших жертв.
Голокост – важка незагоєна рана в історії України в Другій світовій війні. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв. Нацисти знищили їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту.
Пам’ять про жертв трагедії Бабиного Яру має назавжди слугувати пересторогою для недопущення подібних страшних злочинів проти людяності у майбутньому та водночас сприяти консолідації українського суспільства.
Історію неможливо повернути назад. Але необхідно розповісти про неї всю правду. Історія нашої Батьківщини, на жаль, має й сумні сторінки. Україна – це країна пісень й краси, але в роки Голокосту – це країна смерті. Смерті безвинних…
З метою увічнення пам’яті про одну з найтрагічніших сторінок Голокосту – масове вбивство євреїв Києва; вшанування жертв злочинів, скоєних нацистами під час окупації столиці України, мирних жителів усіх національностей, військовополонених, учасників українського визвольного руху, об’єднання зусиль суспільства щодо запобігання повторення злочинів проти людяності, у закладах загальної середньої освіти рекомендуємо провести тематичні заходи:
- виховні години: «Трагедія Бабиного Яру – найтяжчий злочин проти людства», «Біль нашої пам’яті»;
- виставки: «Біль нашої пам’яті», «Праведники народів світу. Україна»;
- години спілкування: «Минуть роки, десятки років… Цього ніколи не забути», «Попіл Бабиного Яру в наші стукає серця», «Бабин Яр. Ніколи більше!»;
- перегляд документального фільму «Крик Чорнозему» https://www.youtube.com/watch?v=-J20Y-0aAHQ;
- інформаційні хвилинки «А Бабин Яр мовчить…».
Під час підготовки до заходів рекомендуємо до використання інтерактивну версію путівника для вчителя «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» та документальний фільм «Бабин Яр: у пошуках пам’яті», підготовлені Українським інститутом національної пам’яті, з якими можна ознайомитися за покликанням: http://mby.uinp.gov.ua/.
Під час проведення заходів Сумський ОІППО рекомендує хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх невинно розстріляних, задушених у газових камерах, виснажених голодом і примусовою працею людей.