24 СЕРПНЯ – ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
24 серпня – одне з найбільших свят нашої країни – день, коли Україна здобула омріяну Незалежність.
Уперше за 32 роки, ми, як ніколи, відчуваємо єдність і силу всього народу, віримо і пишаємося нашою армією, плекаємо рідну мову.
Стверджуючись як самостійна, незалежна держава, Україна пройшла шлях від козацької держави часів Богдана Хмельницького – до серпня 1991 року, коли Верховною Радою УРСР було прийнято історичний документ для долі українського народу – «Акт проголошення незалежності України». Остаточно День незалежності України був підтверджений на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Із цього дня започаткувався новий етап розвитку історії нашої держави.
День Незалежності – дата, яка укріплює націю, виражає дух народу, символізує його славне минуле, сьогодення та майбутнє. Із кожним роком розбудови й розвитку нашої держави поглиблюється усвідомлення цієї дати і значення її для всієї країни, для кожного з нас, – її громадян. І це закономірно: великі події осягаються на відстані, із плином часу. У це свято ми знову й знову перегортаємо сторінки книги нелегкої української історії, ушановуємо героїв нації всіх часів і, у першу чергу, сьогоднішніх захисників суверенності нашої держави.
З метою виховання в учнів почуття патріотизму та гордості за свою державу, рекомендуємо у вересні-жовтні провести тематичні заходи з урахуванням безпекової ситуації, присвячені історії українського державотворення, зокрема:
- віртуальні екскурсії до музеїв, у яких наявні експозиції, присвячені національно-визвольним рухам в Україні;
- художні світлиці: «У моєму серці – Україна», «Щасливі діти України!», «Держави славна назва – Україна»;
- флешмоби: «Я люблю українську поезії», «Почуття свободи серце гріє»;
- квести: «Вулицями славного міста», «Україна унікальна – Україна надзвичайна»;
- тематичні онлайн-виставки фото- та архівних документів, присвячених становленню та утвердженню державних символів України;
- перегляди фільмів українського кінематографа;
- покладання квітів до пам’ятних знаків та пам’ятників видатним діячам українського державотворення, могил нинішнім борцям за свободу і незалежність України тощо.
Окрім того, рекомендуємо організувати історичний екскурс «Шлях до Незалежності», де діти зможуть ознайомилася з державними символами нашої країни, історією встановлення незалежності України тощо.
Рекомендуємо, під час реалізації виховних заходів у закладах загальної середньої освіти, використовувати інтернет-джерела:
- Історія України в історіях: Україна в умовах Незалежності (https://znohistory.ed-era.com/m6/l31);
- Події, які сформували і зміцнюють Незалежність України (https://www.radiosvoboda.org/a/podii-shcho-formuyut-nezalezhnist/31405953.html);
- Революція на граніті та проголошення Незалежності України (https://www.youtube.com/watch?v=0yCAZMdh6U4);
- Народжені вільними (https://www.youtube.com/watch?v=o69rgL2K4Dg);
- Державотворення незалежної України. Права людини в умовах воєнного стану (https://www.youtube.com/watch?v=AuR4si0SZJs);
- З Днем Незалежності України! (3D, цифровий урок від команди Едпро та фотолітопис української державності) (https://edpro.ua/blog/z-dnem-nezalezhnosti-ukrayini).
Наголошуємо, що метою проведення заходів із відзначення пам’ятних дат має стати:
- поглиблення знань учнів про ключові події ХХ-ХХІ століть в Україні;
- актуалізація (серед учнів) ідеї соборності та суверенності держави – головних передумов розвитку незалежної України;
- формування та розвиток умінь, навиків, які мають стати фундаментом громадянської, історичної та національної свідомості школярів;
- активізація пізнавального інтересу учнів до засадничих державотворчих події історій України ХХ-ХХІ століття;
- формування активної громадянської позиції учнів тощо.