МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ
Щороку, 21 лютого, світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови. Міжнародний день рідної мови запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов усіх народів планети та шанобливого ставлення до них. Уперше його відзначили у 2000 році й відтоді щорічно святкують 21 лютого.
Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Наша рідна мова – солов'їна українська, одна з найпоширеніших мов у світі. За кількістю носіїв українська мова посідає, за різними даними, 26 або 32 місце у світі.
Українська мова багата на цікавинки! Вона відрізняється від решти східнослов’янських мов своєю милозвучністю та унікальними словами й правилами. 448 року візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
А ось найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити «дихлордифенілтрихлорметилметан» (це хімікат для боротьби зі шкідниками).
Найбільше перекладів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу. Найбільше псевдонімів мав поет Олександр Кониський – свої твори він підписував 141 іменем, в Івана Франка було 99 псевдонімів, а письменник Осип Маковей користувався 56 вигаданими назвами.
Міжнародний день рідної мови – особливий для всіх нас, адже українська мова є найціннішим багатовіковим надбанням, душею нашого народу та його генетичним кодом. Протягом багатьох віків, як і зараз, наші предки не лише відстоювали свободу рідної української землі, а й право на існування та визнання української мови.
Сьогодні наша велична й милозвучна мова гордо лунає з вуст мільйонів людей. Головне завдання кожного українця – любити, берегти й збагачувати материнське слово! З гідністю й шаною ми маємо усвідомлювати велику вагу рідного слова й особисту відповідальність за нього перед минулим, сьогоденням і майбутнім!