ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ УЧИТЕЛІВ, ВИКЛАДАЧІВ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА, ХУДОЖНЬОЇ КУЛЬТУРИ ТА ІНТЕГРОВАНОГО КУРСУ «МИСТЕЦТВО»
Завершуючи курси підвищення кваліфікації педагогів освітньої галузі «Мистецтво» у 2021-2022 н.р., з 14. 06. 2022 року по 22. 06. 2022 року відбулися курси підвищення кваліфікації вчителів, викладачів образотворчого мистецтва, художньої культури та інтегрованого курсу «Мистецтво» в онлайн форматі на платформі TEAMS. Куратор курсів, Лариса Сєрих, доцент кафедри теорії і методики змісту освіти, кандидат педагогічних наук, доцент, ознайомила фахівців з навчально-тематичним планом курсів підвищення кваліфікації, практико-орієнтованим змістом курсової підготовки вчителів, викладачів образотворчого мистецтва, художньої культури та інтегрованого курсу «Мистецтво» та особливостями проходження курсів в дистанційному форматі.
Під час підвищення кваліфікації слухачі курсів відвідали відео-лекції «Зміст освітньої галузі «Мистецтво» у вимірі сьогодення», «Інтерактивні методики та методи навчання на уроці образотворчого мистецтва: лінія, колір, об’єм, форма, композиція. Художні техніки як засіб самовираження особистості» (Сєрих Л.В.); «Загальнокультурна компетентність педагога» (Ковтун Є.Ф.); «Основи інфомедійної грамотності» (Петрова Л.Г.), «Зміст та структура емоційної компетентності» (Василега О.Ю.); «Особливості впровадження інноваційних технологій в закладах освіти» (Пінчук Д.М.); «Нова українська школа: соціально-громадянські виміри» (Мазуренко В.О.).
Успішно виконуючи завдання під час педагогічної практики, викладачі мистецтва розробили веб-квест «Українське мистецтво – окраса і перлина світової культури: цілі, перспективи, самоідентичність, світове визнання» та представили пости у соціальній мережі Fb, а також продемонстрували власні здобутки в чаті команди.
У ході практичних занять слухачі виконували завдання, винаходячи інтерактивні методи роботи на уроках, характеризуючи рівень власної креативної компетентності: «Асоціації. Асоціативний кущ», «Мозковий штурм», «Діалог», гра «Так – Ні», гра-вікторина на платформі Quizizz (https://quizizz.com/join?gc=60826397), «Мікрофон», «Незакінчене речення», «Дискусія», «Рівний-рівному», «Ланцюжок», «Мистецький батл» та інші, що дозволяє вчителю підвищити навчальну мотивацію, рівень самоорганізації учнів, рівень сформованості самоосвітньої компетентності; розвивати критичне та логічне мислення, творчі здібності, навички проєктної діяльності. Слухачі курсів розробляли різноманітні вправи: «Різноплановий пейзаж», «Прояви фантазію», «Знайди зайве», «Ізотерапія. Колаж», «Змішування фарб», що уможливлює розвиток художньої уяви, креативності, стимулює розвиток образного мислення, дрібну моторику пальців, уміння зосереджуватись; розвиває почуття ритму й гармонії, зорову пам’ять, спостережливість, просторову уяву, окомір тощо.
Із безлічі інтерактивних форм роботи на уроках з учнями слухачі курсів розробляли онлайн-змагання, майстер-класи, фото-пленери, віртуальні подорожі та екскурсії, що сприяє розвитку критичного мислення, дає змогу визначати власну позицію, формує навички відстоювання особистої думки, поглиблює знання з означеної теми тощо.
Цікавою й корисною була практика роботи з різними web-сервісами, зокрема https://www.thinglink.com. Слухачі розробляли інтерактивні плакати, розміщували посилання на них у спільній презентації та ділились власними враженнями під час обговорення в чаті.
У підсумковому представленні результатів своєї діяльності педагоги розповідали про свої напрацювання й знахідки, методичні розробки, виконували тестові завдання, дякували викладачам курсів підвищення кваліфікації вчителів, викладачів образотворчого мистецтва, художньої культури та інтегрованого курсу «Мистецтво» за змістовне й якісне проведення курсів.
Слухачам було запропоновано ознайомитись з можливістю підвищення власного професійного рівня шляхом вступу на одну із спеціальностей магістратури КЗ СОІППО, інформацію про які було презентовано в чаті та команді курсів підвищення кваліфікації в профорієнтаційних буклетах інституту.
Учителі, викладачі образотворчого мистецтва, художньої культури та інтегрованого курсу «Мистецтво» висловили щире побажання процвітання нашої країни та сподівання на скоріше відновлення мирного життя.