УКРАЇНСЬКА МОВА НА ЩОДЕНЬ
Під такою назвою у травні 2022 року в Інституті розпочав освітньо-просвітницьку діяльність лінгвістичний практикум. Його мета – актуалізувати знання співробітників інституту з української літературної мови, ознайомити зі змінами, регламентованими в Українському правописі (2019), розвивати комунікаційні можливості педагогічних працівників та ефективно використовувати українську мову в різних життєвих ситуаціях.
Ініціатор лінгвістичного практикуму «Українська мова на щодень» – кафедра соціально-гуманітарної освіти, в. о. зав. кафедри, к. п. н., доцент Світлана Драновська та старший викладач кафедри соціально-гуманітарної освіти Юрій П’ятаченко.
Функціонування таких мовних практикумів, майстер-класів передбачено в Плані роботи КЗ СОІППО на цей рік. Організатори практикуму, усвідомлюючи його тестовий характер, передбачили 5 зустрічей-консультацій (травень-червень). Для колег запропонована така тематика занять:
- Український правопис(2019): основні зміни і доповнення. Ключі до розуміння мовних нововведень.
- Просто «про складне» (опановуємо зміни в Українському правописі (2019): нове написання слів (без варіантів).
- Просто «про складне» (опановуємо зміни в Українському правописі (2019): варіативність у написанні слів.
- Культура мови і культура мовлення: Екологія слова.
- Мовний етикет у професійному спілкуванні: традиції і сучасність.
Модератори навчання з кафедри соціально-гуманітарної освіти передбачають, що за допомогою моделювання стандартних ситуацій колеги зможуть опанувати навички базового спілкування українською мовою, розберуться з особливостями вимови українських звуків і лексичним значення українських слів, заповнять лексичні, граматичні й синтаксичні прогалини, розвинуть комунікаційні можливості та набудуть навички ефективного використання української мови в різних життєвих ситуаціях. Заняття-зустрічі заплановані на освітній платформі TEAMS, була створена відповідна група, учасниками якої стали співробітники інституту у кількості більше 30 осіб.
На першому занятті для слухачів була прокоментована редакція «Українського правопису» (2019), його місія: відновлення спадкоємності у мові; пошук балансу між системними параметрами сучасної мови і різночасовими прикметами української мовної традиції( подолання колоніалізму у мовній галузі).
Нова редакція правопису є кроком до розв'язання проблем колоніальної спадщини з позицій історичної та етнографічної соборності української мови та української нації. Розглянули дві групи змін, внесені до основного мовного закону( написання слів без варіантів та написання з паралельними формами).
Колегам було запропоновано виконати ряд інтерактивних ігрових вправ з української мови під загальним мотивом «П’ять кроків до успіху».
Запропонована вправа «П’ять кроків до успіху» містить п’ять цікавих завдань, розроблених у learningapps:
Крок 1. Цікава орфографія (за новим українським правописом): https://learningapps.org/7780848.
Крок 2. Склади пазл з новим українським правописом: https://learningapps.org/7782007.
Крок 3. Дидактична гра: Знайди пару: було-стало: https://learningapps.org/7781682.
Крок 4. Перегони: Цікаві зміни в українському правописі: https://learningapps.org/7781264.
Крок 5.Обери правильний варіант за новим правописом:
https://learningapps.org/7792412.
Для самопідготовки слухачам також запропоновані тестові завдання на перевірку знань за новою редакцією «Українського правопису».
Організатори практикуму «Українська мова на щодень» готують наступне заняття на 27 травня 2022 року.