ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
У найскладніший для України час, у зв’язку із введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, листа Міністерство освіти і науки України від 25.02.2022 № 1/3276-22 «Про організацію освітнього процесу» рекомендуємо враховувати, що пріоритетом для всіх є забезпечення максимально можливої безпеки кожної дитини, кожного працівника системи освіти.
У зв’язку з тим, що в частині регіонів України зберігається реальна загроза для життя та здоров’я мирних мешканців, а в більшості регіонів по кілька разів на день оголошується повітряна тривога радимо організовувати роботу закладів дошкільної освіти у залежності від конкретної ситуації: тимчасове призупинення освітнього процесу (виконання працівниками закладів дошкільної освіти заходів та завдань, що визначені військово-цивільною адміністрацією); організація освітнього процесу за дистанційною або змішаною формами навчання (за погодженням з військово-цивільною адміністрацією).
Важливо, щоб, незважаючи на складнощі, вже з раннього віку освіта для української малечі була комфортною, корисною та цікавою. З цією метою Міністерство освіти і науки України спільно з партнерами розробляють платформи, різні канали комунікації, аби діти мали змогу навчатися.
Міністерство освіти й науки України разом із ЮНІСЕФ запустили дитячий онлайн-садок НУМО для дошкільнят з відеозаняттями для дітей віком від 3 до 6 років. Цей проєкт є платформою, на якій батьки та вихователі зможуть знайти усі необхідні розвивальні матеріали у відкритому доступі. Перший випуск вже доступний до перегляду на YouTube-каналах Міністерства освіти і науки України, на платформах ЮНІСЕФ (https://bit.ly/3MNli0t) та MEGOGO (https://megogo.net/ua/view/18037755).
Програму онлайн-садочка розробляла команда вихователів, на чолі з експерткою з дошкільної освіти Соломією Бойкович, та психологи, щоб контент був безпечним для дітей, які зараз перебувають у стресі через війну. Онлайн-садочок призначений зберегти зв’язок малюків з освітнім і розвивальним процесом.
У першому випуску малеча познайомиться з весняними місяцями, виконає корисну руханку разом із тваринами, дізнається цікавинки про космос та послухає казочку.
Радимо батькам подивитись відеоматеріали разом із малечею, щоб допомогти їм зорієнтуватись у новому форматі освіти й відчувати себе комфортно.
Ініціатива допоможе батькам зайняти дитину пізнавальними та розвивальними активностями і, наскільки це можливо, відволікти від війни.
Також Міністерство освіти і науки України розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан – це збірка інформаційних порад для дітей та їхніх близьких:(https://cutt.ly/dSpnWyq), можливо переглянути на YouTube-каналах Міністерства освіти і науки України.
Під час бойових дій родини проводять багато часу у сховищах, у дорозі, або ж намагаються адаптуватися до нового місця, куди були вимушені переселитися. Батьки часто перебувають у стресовому стані, страждають від емоційного та психологічного виснаження, тому потребують допомоги у організації корисного дозвілля для дітей.
Звертаємо увагу на необхідність психологічної підтримки дітей та родин і пропонуємо скористатися наступними матеріалами:
ПСИХОЛОГІЧНА ТУРБОТА ВІД СВІТЛАНИ РОЙЗ (https://cutt.ly/XSpmVX8). На допомогу батькам та педагогам створено відеоінструкції та інфографіки, які містять рекомендації та практичні поради для батьків, що наразі:
перебувають з дітьми в бомбосховищах та укриттях;
пересуваються в інші міста;
залишаються вдома та чекають на повернення рідних-героїв із зони бойових дій;
перебувають у дорозі, емігрують;
приймають емігрантів і переселенців.
Рекомендуємо поради й корисні ресурси, які допоможуть відновитися та організувати час з малюками корисно й цікаво:
Telegram-БОТ «ДИТИНА НЕ САМА» ВІД ЮНІСЕФ (https://t.me/dytyna_ne_sama_bot). У чат-боті зібрані найважливіші поради та алгоритм дій у випадку, якщо ви побачите дитину без нагляду дорослих (https://cutt.ly/oSpWEJd).
«ПІДТРИМАЙ ДИТИНУ» (https://cutt.ly/XSpRwsl). Telegram-канал, який створено з турботою про батьків і дітей
ДОБІРКА ПРОСТИХ ІГОР ДЛЯ МАЛЕЧІ (https://cutt.ly/hSpUJQ3).
Команда підтримки реформ МОН України підготувала добірку простих ігор для малечі, адже під час війни особливу увагу необхідно приділяти психічному здоров’ю та піклуванню про близьких. Пропонуємо ознайомитися з ідеями, втілення яких не потребує наявності іграшок або інших спеціальних аксесуарів.
7 ПОРАД, ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ В ДОРОЗІ (https://cutt.ly/USpT05H). Поради для батьків від UNICEF щодо того, як допомогти дитині перенести примусове переміщення
ЧИМ ЗАЙНЯТИ ДИТИНУ В НАДЗВИЧАЙНІЙ СИТУАЦІЇ (https://cutt.ly/3SpOPxx). Буклет від UNICEF містить розмальовки та ігри, в які легко грати будь-де. Такі активності допоможуть відволіктися від стресової ситуації, навчитися конструктивно переживати емоції та розвивати комунікативні навички;
ЯК СПАКУВАТИ АНТИТРИВОЖНУ ВАЛІЗКУ ДЛЯ МАЛЕЧІ (https://cutt.ly/NSpPRxP). Команда підтримки реформ МОН України підготувала прості поради про пакування «антитривожної» валізки. Її можна взяти з собою в укриття чи в евакуацію, вона допоможе якісно провести час з дитиною, заспокоїти її та відволікти від подій навколо.
Також, корисну інформацію можна знайти на освітніх електронних ресурсах: Педрада – портал освітян України; Дошкільне виховання; Всеосвіта – Національна освітня платформа.
Звертаємо увагу педагогів закладів дошкільної освіти щодо максимального поширення інформації серед родин вихованців!