ЕЛЕКТРОННІ ЖУРНАЛИ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ
Одним із напрямів реформування системи освіти є переведення шкільного документообігу в електронний формат. Особливої актуальності цей напрям набуває у зв’язку із запровадженням у закладах загальної середньої освіти дистанційної форми навчання. Причиною цього стало введення в дію правового режиму воєнного стану та карантинних обмежень, спричинених гострою респіраторною інфекцією COVID-19.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 08 серпня 2022 року № 707 «Про затвердження Інструкції з ведення ділової документації у закладах загальної середньої освіти в електронній формі» питання ведення електронного документообігу в закладі освіти було унормовано (https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/87451/).
Міністерство освіти і науки України пропонує для використання в закладах загальної середньої освіти наступні сервіси ведення електронних журналів (https://cutt.ly/K0eEYvA):
- «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту» («АІКОМ») – програмний модуль безкоштовних державних електронних журналів та щоденників закладів загальної середньої освіти (https://aikom.iea.gov.ua/site/standart).
- E-Journal – безкоштовний електронний журнал та щоденник для закладів загальної середньої освіти, розробкою та впровадженням якого займається Інститут освітньої аналітики (https://e-journal.iea.gov.ua/). Під час використання цього сервісу, електронний журнал створюється адміністратором сервісу у закладі освіти з кожного навчального предмета для кожного класу. Він, як і «паперовий», створений для того, щоби відмічати відсутніх, виставляти оцінки, писати зауваження, вписувати домашні завдання. Його заповнюють учителі кожного навчального предмету, класний керівник, директор. У батьків та учнів доступу до електронного журналу не передбачено.
Алгоритм підключення до E-Journal:
- Заклад освіти надсилає на електронну адресу ДНУ «Інститут освітньої аналітики» (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) запит щодо підключення до E-Journal з обов’язковим зазначенням наступної інформації:
- регіон (область);
- місто/ТГ;
- назва закладу освіти із вказанням його ID в системі ДІСО;
- ЕДРПОУ закладу освіти;
- ПІБ відповідальної особи (адміністратора);
- електронна адреса відповідальної особи (адміністратора);
- телефон відповідальної особи (адміністратора).
- ДНУ «Інститут освітньої аналітики» розглядає запит та надає в E-Journal права адміністратора з відповідними правами доступу для даного ЗЗСО.
- Система E-Journal автоматично генерує права доступу та надсилає запрошення на вказану у запиті електронну адресу адміністратора закладу освіти.
- Адміністратор системи E-Journal у закладі освіти, отримавши права доступу, авторизується у системі і розпочинає роботу відповідно до інструкцій, розміщених на порталі (посилання).
Для ознайомлення із сервісом E-Journal, навчання його адмініструванню та використанню в освітньому процесі, створений вебінар від розробників, який можна переглянути за посиланням https://cutt.ly/H0eTsZk.
Також на різних офіційних освітянських сайтах можна зустріти описи та посилання на сервіси та платформи, що пропонують електронні журнали, наприклад: «Нові знання» (https://nz.ua/), «НІТ: Навчання і технології» (https://nit.school/) тощо.