ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ УРОК ПРИСВЯЧЕНИЙ 140-РІЧЧЮ УКРАЇНСЬКОГО ЖІНОЧОГО РУХУ
У 2024 році українському жіночому руху виповнюється – 140 років!
В українського жіночого руху неймовірно велика і багата історія. Від першопроходиць, які проривали заборону на вищу освіту і, долаючи шалений спротив, досягали визнання в науці, – до сучасних цілеспрямованих науковиць, активісток, військовослужбовиць, волонтерок та мисткинь.
Український жіночий рух бере свій початок із 1884 року. У листопаді 1884 року, у Станіславові (теперішній Івано-Франківськ), за ініціативи відомої громадської діячки та письменниці Наталії Кобринської, за підтримки Ганни Павлик і Людмили Драгоманової, було проведено установчі збори «Товариство руських женщин» (від слів Русь, русини – тобто українці).
8 грудня 1884 року відбулися перші збори організації, на які до Станіславова приїхало близько сотні жінок із різних міст і сіл – переважно з Галичини. Наталія Кобринська стала першою головою товариства, її заступницею обрали Аделю Желехівську.
У 1922 році «Товариство руських женщин» перейменовано на «Товариство українських жінок».
Роль жінки в житті нації та творенні держави переоцінити важко. Історія України знає багато славетних жінок, які доклали воістину титанічних зусиль, щоб утвердилася наша нація на своїй землі. У найгірші часи татарського лихоліття, у бурхливий період козаччини українські жінки виконували справи на рівні з чоловіками, бо в кризові часи різниця між статями «зтирається». Пригадаємо такі імена, як: Марта Борецька, Галшка Гулевичівна, Марія Магдалена Мазепа Колодинська, Ганна Орлик…
Історія Русі-України сповнена багатьма звитяжними і трагічними сторінками. Широко відомі і її видатні (та менш видатні) провадирі – князі руські. Однак, за рідкісними винятками, майже зовсім невідомими широкому загалові є імена та долі жінок, що супроводжували у життєвому шляху своїх чоловіків і, так чи інакше, увійшли до історії.
Жінки України мають цікаву, багату і на загал ще не вивчену історію, що може певною мірою послужити дороговказом для зорганізованого жіночого руху в нашій державі.
Сьогодні чимало жінок воюють за Україну. Одні боронять фронт: від початку вторгнення до лав ЗСУ долучилися близько 6 тисяч жінок, станом на 2024 рік їхня кількість перевищує 45 тисяч; інші – забезпечують міцний тил та є надійною опорою для своїх побратимів і посестер, які перебувають у «гарячих» точках. Жінки плетуть маскувальні сітки, створюють прихистки для переселенців, готують гарячі обіди, організовують гуманітарну допомогу, доставляють карети швидкої з-за кордону, збирають кошти на допомогу армії, доглядають дітей, ведуть бізнес, сплачують податки у державну казну. Кожна з жінок докладає чимало зусиль у боротьбі з ворогом.
Згадаємо слова Мілени Рудницької – видатної української педагогині, політикині, журналістки, ідеологині та провідниці українського жіночого руху: «Жіночий рух діє в усіх жінках, навіть коли вони цього не знають і цього не хочуть, – навіть, коли вони на словах його відрікаються»…
З метою підвищення обізнаності учнів щодо внеску жінок у розвиток української нації та держави, Громадська організація «Центр гендерної культури», за підтримки Міністерства освіти і науки України, з нагоди відзначення 140-ї річниці створення українського жіночого руху, рекомендує провести на початку грудня
2024 року Всеукраїнський урок «Жіночий рух – рух до рівності».
З методичними рекомендаціями для закладів загальної середньої освіти щодо проведення Всеукраїнського уроку «Жіночий рух – рух до рівності», присвяченого відзначенню 140-річчя українського жіночого руху, можна ознайомитися за покликанням: https://www.genderculturecentre.org/rozrobki-centru/.
Окрім того, Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує до використання, під час проведення Всеукраїнського уроку «Жіночий рух – рух до рівності», інформаційні матеріали, що розміщено на сайті Українського інституту національної пам’яті:
- «Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої світової» (https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/viina-ne-robyt-vyniatkiv-zhinochi-istorii-druhoi-svitovoi);
- «Українські жінки ХХ століття» (календар) https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/kalendar-ukrayinski-zhinky-hh-stolittya.